Padesátitunová velryba grónská, kterou místní inuitští rybáři ulovili u pobřeží Aljašky, dokázala, že kdysi podobný útok přežila. Hluboko v tuku pod krkem měla totiž vrostlý asi deseticentimetrový úlomek zbraně, který vědcům mimo jiné napověděl, že velrybě bylo mezi 115 a 130 lety. Tedy žádné mladé masíčko.
Největší radost měl z nálezu kurátor muzea velrybářství: "Žádný jiný nález nám doposud velrybí věk nepřiblížil tak přesně."
Odhadnout, jak stará je velryba, je totiž těžké. Obvykle se to provádí výzkumem aminokyselin v čočkách jejich očí. Jen málokdy se nacházejí velryby starší než 100 let, ale experti říkají, že ty nejstarší mají na hřbetě až 200 křížků. Jak uvádí agentura AP, zlomek z pušky vystřeleného oštěpu, který s velrybou většinu jejího života cestoval, zřejmě pochází ze zbraně vyrobené v New Bedfordu na severovýchodě státu Massachusetts. V předminulém století to bylo významné velrybářské středisko. Velryba byla s největší pravděpodobností postřelena kolem roku 1890.
"Nejspíš byla zraněná a vzteklá, ale byla zasažena v místě, kde jí to příliš neublížilo. Už z toho, že žila dalších sto let, je jasné, že vážnější následky to zranění nemělo," dodává kurátor John Bockstoce.
Pokud byla velryba opravdu tak stará, musela se narodit kolem roku 1877, v období po válce Severu proti Jihu, v době vynálezu Edisonova fonografu.
V dnešní době je lov velryb ve Spojených státech povolen jen Inuitům, původním obyvatelům Aljašky, kteří smějí ročně ulovit přesně 255 velryb.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz