Zpravodajství

Velryba žila déle než sto let s oštěpem v krku

Velryba žila déle než sto let s oštěpem v krku

Padesátitunová velryba grónská, kterou místní inuitští rybáři ulovili u pobřeží Aljašky, dokázala, že kdysi podobný útok přežila. Hluboko v tuku pod krkem měla totiž vrostlý asi deseticentimetrový úlomek zbraně, který vědcům mimo jiné napověděl, že velrybě bylo mezi 115 a 130 lety. Tedy žádné mladé masíčko.

Největší radost měl z nálezu kurátor muzea velrybářství: "Žádný jiný nález nám doposud velrybí věk nepřiblížil tak přesně."

Odhadnout, jak stará je velryba, je totiž těžké. Obvykle se to provádí výzkumem aminokyselin v čočkách jejich očí. Jen málokdy se nacházejí velryby starší než 100 let, ale experti říkají, že ty nejstarší mají na hřbetě až 200 křížků. Jak uvádí agentura AP, zlomek z pušky vystřeleného oštěpu, který s velrybou většinu jejího života cestoval, zřejmě pochází ze zbraně vyrobené v New Bedfordu na severovýchodě státu Massachusetts. V předminulém století to bylo významné velrybářské středisko. Velryba byla s největší pravděpodobností postřelena kolem roku 1890.

"Nejspíš byla zraněná a vzteklá, ale byla zasažena v místě, kde jí to příliš neublížilo. Už z toho, že žila dalších sto let, je jasné, že vážnější následky to zranění nemělo," dodává kurátor John Bockstoce.
Pokud byla velryba opravdu tak stará, musela se narodit kolem roku 1877, v období po válce Severu proti Jihu, v době vynálezu Edisonova fonografu.

V dnešní době je lov velryb ve Spojených státech povolen jen Inuitům, původním obyvatelům Aljašky, kteří smějí ročně ulovit přesně 255 velryb.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz