Zpravodajství

Koruna má před dovolenými nevýhodný kurz

Koruna má před dovolenými nevýhodný kurz
Zdroj: TV Nova

Pokud se chystáte na dovolenou v zahraničí, asi vás nepotěší, že česká měna je vůči euru na 14 měsíčním minimu. Za jedno euro musíte vydat nejméně 28 korun 55 haléřů. Podle odborníků by slabá koruna tak mohla zdražit zájezdy. Naopak pomůže firmám, které své výrobky vyvážejí.

Během roku sleduje kurz koruny pravidelně jen hrstka ekonomů. Před prázdninami ale zajímá tento údaj statisíce lidí, tak jako teplota vody v přímořských letoviscích.

 

S vodou mohou být mořechtiví lidé letos spokojení, s kurzem koruny už ale o poznání méně.

Česká měna totiž od začátku roku neustále slábne. Dolar posiluje, všichni spekulanti jej kupují. Ostatní měny včetně koruny oslabují, říká ekonom Petr Zahradník. Druhý faktor jsou podle odborníků také neštastné veřejné finance.

Koruna zdražuje zájezdy

Ten, kdo výměnu peněz na dovolenou odkládal, tedy udělal chybu. Oproti lednu totiž dnes na každé stoeurovce tratí 119 korun.

Zhoršující se kurz koruny vůči euru navíc zdražuje i samotné zájezdy. Ten, kdo se těšil, že ušetří za nákup minimálně tolik jako loni, bude asi zklamaný.

Na druhou stranu existují také lidé, kteří si na sílu české měny nestěžují,  právě naopak. Například ti, kteří vyvážejí své zboží do zahraničí.

Plaťte raději kartou

Jak se bude kurz dál vyvíjet, je podle ekonomů těžké odhadnout. Pro lidi jedoucí do zahraničí tak mají jednu radu: Aby se lidé nezatěžovali výběry ve směnárnách a používali platební karty. Je to prý totiž levnější.

Česká měna po čtvrtečním dosažení 14měsíčního minima dnes stagnovala pod hranicí 28,60 Kč za euro, po 17:00 stála na 28,55 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna posílila následkem oslabení americké měny na světových trzích o deset haléřů na závěrečných 21,36 Kč/USD.

Koruna se téměř během celého dnešního obchodování držela stabilní pod úrovní 28,60 Kč/EUR a nad tuto úroveň oslabila jen na okamžik, uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.

Ostatní regionální měny však výrazně posílily. Domácí měně podle něj nepomohl ani dopoledne zveřejněný běžný účet platební bilance, který skončil výrazným deficitem.

Hranice 28,60 Kč/EUR funguje jako účinný štít proti dalšímu oslabování, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Skutečným důvodem nynějšího poklesu koruny jsou podle ní globální toky kapitálu.

"Spekulanti "se naučili" půjčovat si nízko úročené úvěry v českých korunách, získané peníze investovat na jiných trzích a doufat, že spekulace jim přinese výnos vyšší, než kolik činí úroky počátečního úvěru. Tyto úvěry ale budou muset být jednou splaceny, a pak koruna zase posílí," vysvětlila.

Ačkoli nynější oslabování koruny se zastaví již v horizontu dní, skutečný nápor prudkého posilování přijde až po prázdninách, odhadla. Letní okurková sezona se totiž postará jako každoročně o to, aby bylo obchodování na devizovém trhu co nejnudnější.

Jakmile však začne po této pauze koruna posilovat, může se denně posunout i o desítky haléřů. "Pro konec roku 2007 proto stále beze změny čekáme kurz 26,70 Kč/EUR," dodala.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz