Zpravodajství

Důchodci a postižení čekají na státní příspěvek

Důchodci a postižení čekají na státní příspěvek
Zdroj: TV Nova

Desetitisíce zdravotně postižených lidí nebo seniorů ještě nedostaly rozhodnutí o výši státního příspěvku na péči. Za ten si mají od nového roku nakupovat sociální služby na míru tak, jak vyhovují jejich konkrétním potřebám. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo, že budou žádosti o příspěvek vyřízeny do března. Tisíce klientů je ale ještě pořád neobdržely a mnozí si podle všeho budou muset počkat až do konce léta.

Manželé Dočkalovi pečují o mentálně postiženého syna. O příspěvek žádali v lednu, v polovině června stále jen čekají. A takových jsou tisíce.

Centrum poskytuje péči zdravotně postiženým dětem. Toto zařízení zase seniorům. Vědí, že se bez nich jejich klienti neobejdou, a tak odevzdaně čekají, až jim peníze od státu přijdou. Organizace se přitom dostávají do platební neschopnosti.

Peníze shánějí u sponzorů nebo si vzaly úvěr. Podle ministra práce Nečase vše uvízlo na nedostatku posudkových lékařů. Ti rozhodují o tom, nakolik je klient soběstačný, a podle toho mu je pak určena výše příspěvku.

Současný ministr tvrdí, že věc řeší a že budou posudkoví lékaři posíleni o 50 lidí. Zdůrazňuje přitom, že lidé o své peníze nepřijdou a že jim budou vyplaceny zpětně k datu podání žádostí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz