Zpravodajství

Kalousek chce zveřejnit státní dotace na internetu

Kalousek chce zveřejnit státní dotace na internetu
Zdroj: TV Nova

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) plánuje revoluci v systému přidělování státních dotací. Celý systém chce maximálně zprůhlednit. Nově by se tak měly veškeré údaje o žadatelích , ale i průběhu celého dotačního řízení zveřejňovat na internetu. Ročně se totiž ze státního rozpočtu vydají desítky miliard a systém je podle Kalouska netransparentní a nedostatečně kontrolovatelný.

Recept proti korupci počítá se zveřejňováním všech informací dotačního řízení na internetu. Ministr financí chce zastavit současnou neprůhlednost a anonymitu.

"Podstatou toho, co chci vládě navrhnout, je, že veřejnost musí mít v každém okamžiku stejnou informaci jako ti, co o dotacích rozhodují. To vyžaduje novelizovat devatenáct zákonů," řekl Právu Kalousek. Když bude proces přidělování dotací pomocí internetu v neustálém přímém přenosu, bude to nejlepší prevence proti korupci, dodal ministr.

Ze státní kasy se totiž rozdělují velké peníze. Jen ministerstvo zemědělství rozdá 33 miliard korun, několik dalších ostatní úřady. Návrh by měl přispět i k efektivnějšímu čerpání evropských peněz.

Na internetu by tak měly být všechny fáze rozhodování, zápisy z porad, odůvodnění konečného verdiktu, ale i všechny údaje o žadatelích a jejich dotačních projektech.

Zemědělec Václav Koutný žádá o dotace každý rok. Zveřejňování informací by mu nevadilo.

Novinku ministra financí se zájmem hodnotí i opozice. "Myslím si, že to není špatný nápad , každý dobrý nápad nemusí pocházet od nás," řekl TV Nova šéf ČSSD Jiří Paroubek. Problémy se zvýšenou administrativou a s ní spojené větší náklady nebudou podle ministra nijak dramatické.

Návrh by vyžadoval novelu celkem 19 zákonů. Teď se dokončuje na ministerstvu financí. V nejbližších dnech by ho měla projednat vláda.
Na dotace plynou ročně jen ze státního rozpočtu obrovské částky. Grantová agentura rozdělí 1,5 miliardy korun, ministerstvo zemědělství 33 miliard, ministerstvo průmyslu a obchodu 1,5 miliardy, ministerstvo dopravy 9,5 miliardy, ministerstvo životního prostředí 13,5 miliardy a ministerstvo pro místní rozvoj tři miliardy.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz