Zpravodajství

Advokát Barbory Škrlové je z Kodaně zpět v Česku

Advokát, který zastupuje Barboru Škrlovou, je z Kodaně zpátky v Brně a chce jejím jménem jednat s policií. Škrlová v rozhovoru pro Lidové noviny o sobě tvrdí, že je 13letá Anička. Státní zástupce stále trvá na informačním embargu a nechce se ke složitému případu vyjadřovat. Dnes ráno také pracovníci Klokánku zrušili styk otce se syny Jakubem a Ondřejem, protože měl porušit pravidla určená policií.

Kláře Mauerové, matce týraného sedmiletého Ondry z Kuřimi na Brněnsku, hrozí dneškem nikoli osm, ale dokonce až 12 let vězení. Potvrdil to brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal. Podle svých slov vydal pokyn, aby byly skutky, z nichž je podezřelá, hodnoceny přísněji.

Třicetiletá žena byla dosud stíhána za týrání svěřené osoby a také zbavení osobní svobody. Změna je v tom, že nově je stíhána nikoli za první, ale za druhý odstavec vztahující se ke zbavení osobní svobody.

 "Zjištění k případu jsou natolik závažná, že jsem k tomuto postupu vydal v uplynulých dnech pokyn. Dnes byla obviněná o této změně informována," uvedl Coufal.

Mauerová je stíhána za to, že od loňského prosince zavírala svého syna nahého a svázaného do komory rodinného domku, který měla v Kuřimi pronajatý. Dítě žilo v nedůstojných podmínkách izolováno od okolního světa. Tělesnou potřebu vykonávalo do kbelíku, jedlo se spoutanýma rukama. Matka týrání odůvodnila tím, že nezvládla situaci, do níž se dostala po rozvodu.

Zpřísnění kvalifikace znamená, že Krajské státní zastupitelství dneškem převzalo dozor nad kauzou, který dosud vykonávala zastupitelství z Brna a okresu Brno-venkov.

Teta Ondřeje Kateřina je ve vazbě

Kateřina Mauerová, jejíž sestra podle kriminalistů týrala sedmiletého syna, je ve vazbě. Na návrh státního zastupitelství o tom dnes rozhodl soudce Okresního soudu Brno-venkov Antonín Krátký. Novinářům to řekl soudce, který měl na verdikt čas do dnešního odpoledne.

S Mauerovou a jejím obhájcem jednal Krátký asi dvě hodiny. Důvodem pro uvalení vazby je obava z útěku a ovlivňování svědků, řekl bez dalších podrobností po skončení jednání.

"Všichni si mysleli, že je mi třináct" 

Psychologové i pedagogičtí odborníci si mysleli, že je mi 13 let. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekla dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která v pátek kontaktovala české úřady v dánské metropoli Kodani a tvrdí, že byla jedinou představitelkou třináctileté Aničky.

Uvedla, že byla rovněž přítomna u soudu, který rozhodoval o opatrovnictví údajné Anny. Za dítě se prý začala vydávat na skautském táboře.

Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku.

Škrlová uvedla, že ji pouze při testech DNA zastoupila jiná dívka. Jinak prý sama absolvovala pohovory u psychologů a pedagogů, byla rovněž u soudu. Odborníci si údajně mysleli, že je jí 13 let, někteří ji posoudili i na 11 až 12 let.

Anička podle Škrlové vznikla na skautském táboře. "Aby si ty děti myslely, že jsou samy, a vlastně chovaly se, jako by byly bez dospělých, ale přitom měly dozor dospělého," řekla LN Škrlová.

Potom to podle ní "přerostlo", protože "Barunka byla příliš nepohodlná tím, jak se chovala". Škrlová uvedla, že se nechovala, jak by si společnost představovala - dospěle.

Po útěku z Klokánku se údajně schovávala v lese, pak v Jeseníkách. Do zahraničí cestovala vlakem, aby o její cestě neexistoval záznam. Škrlová, jež absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v oboru skladba, žije prý v Kodani u své příbuzné a komponuje. Na ambasádě prokazovala svoji identitu občanským průkazem.

Výpověď Škrlové by mohla pomoci při objasnění případu týrání sedmiletého Ondřeje. Žena LN řekla, že Ondřej býval občas zavřený, ne prý dlouhodobě. Ve stavu, v jakém ho našla policie, byl prý jen poslední den, a to asi dvě hodiny.

Sedmiletého Ondřeje, nahého a spoutaného, zavírala podle záběrů kamery jeho matka Klára Mauerová do komory pod schodištěm. Chlapec mohl vykonávat tělesnou potřebu do kbelíku.

Jedl se svázanýma rukama ze země. Byl trestán za drobnosti. Matka své jednání po zatčení odůvodnila tím, že nezvládla nedávný rozvod s manželem. Nyní jí hrozí až 12 let vězení. Za týrání Ondry je stíhána také jeho teta Kateřina, jíž hrozí až osm let vězení.

Škrlová také uvedla, že ji a svého bratra Jakuba Ondřej jednou zbil. "Najednou začal šílet a křičet: Zabijte Jakuba, zabijte Annu," řekla LN. Podle ní ji Ondřej znal jen jako Aničku. Z Klokánku prý utekla poté, co tam viděla v televizi zprávy, kde se mluvilo o případu týraného Ondřeje. Chlapec podle ní zpravodajství o svém týrání viděl také.

Žena LN řekla, že nemá důvěru k lidem a nemá také potřebu navazovat s nimi nějaký kontakt. stýkat se prý chce jen s těmi, které dobře zná.

Podle psychologa, kterého LN oslovily může Škrlová trpět duševní nemocí a projevovat rysy více poruch osobnosti. Může jít ale také o jakousi hru. Jiní psychologové Mladé frontě Dnes řekli, že duševní poruše u Škrlové příliš nevěří. Její chování prý může být jen hra jak zmást úřady, může ale také souviset s příslušností k nějaké sektě.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz