Zpravodajství

Atomovou bombu v Krkonoších vyšetřuje policie

Atomovou bombu v Krkonoších vyšetřuje policie
Zdroj: TV Nova

Až na tři roky do vězení by mohli jít členové umělecké skupiny Ztohoven, kteří se nabourali do nedělního vysílání České televize. Svůj čin vysvětlují tak, že chtěli simulací atomového výbuchu upozornit na manipulaci s realitou v médiích. Podle odborníků bude podobných mystifikací přibývat.

Idylické záběry českých hor ve veřejnoprávní televizi zbořil atomový výbuch v přímém přenosu. Umělci den poté vzkazují - nejsme teroristi, nechceme nikoho strašit. Cílem bylo upozornit na každodenní manipulaci s realitou v médiích.

Povedlo se - na program České televize se v neděli ráno dívalo 40 tisíc diváků a nechali se skutečně unést, obrázky je vyděsily.

Hackeři se přes svůj počítač připojili zřejmě ke kameře a iluzi atomového hřibu vytvořili do Černého dolu.

Do Černého dolu dnes vyrazili i policejní vyšetřovatelé. Pachateli v tomto případě za šíření poplašné zprávy hrozí až tři roky vězení.

Podle mediálních odborníků mystifikace hackerů budou přibývat. Veřejnost se navíc prý sama ráda nechává klamat.

Před rokem 19889 se disidentům podařilo dostat blahopřání Václavu Havlovi Do Rudého práva a taky je to vpád do deníku.

Česká televize chce podobným výtvarným projevům v jejím vysílání zabránit - momentálně pracuje na zpřísnění technických opatření.

"Případ vyšetřuje kriminální policie Trutnov," řekl nova.cz mluvčí trutnovské policie Radek Schovánek.

Ukázku fiktivního výbuchu v Krkonoších uvidíte zde!

Případem se zabývají právníci České televize. "Podáváme trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, došlo k narušení našeho vysílání - pirátskému narušení, takže i k poškození duševních práv," uvedl pro TV Nova mluvčí ČT Martin Krafl.

Vysílání pořadu Panorama zajišťuje externí firma, na Kavčí hory se pouze připojuje. To, že by hackeři napadli i další vysílání během dne, prý není možné.

"Domnívám se, že se tímto kouskem dopustili hackeři trestných činů," sdělil našemu serveru právník Vladimír Smejkal. Podle něj připadá v úvahu použití paragrafů poškození a zneužití záznamů na nosiči informací, šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv. Podle Smejkala by si mohli za narušení vysílání odsedět ve vězení až tři roky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz