Zpravodajství

Primáři: Stát má přispívat starým lidem na očkování proti klíšťatům

Primáři: Stát má přispívat starým lidem na očkování proti klíšťatům
Zdroj: TV Nova

Starší lidé by měli dostávat příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě. S tímto apelem na ministerstvo zdravotinictví a zdravotní pojišťovny přišli někteří primáři infekčních oddělení. Podle nich jsou právě lidé kolem šedesáti let nejvíc ohroženou skupinou a nemoc u nich v mnoha případech probíhá velmi dramaticky. Ministerstvo i pojišťovny ale lékařům vzkazují, že na to nejsou peníze.

Podle všech odborníků je u nás extrémní množství klíšťat. Kvůli mírné zimě jich totiž většina přežila a společně s novými útočí po celé zemi. Rapidně tak roste i počet lidí, kteří se se od nich nakazili nebezpečnou klíštovou encefalitidou.

 

Právě v těchto dnech bojuje o život v nemocnici na Bulovce zhruba 60letý muž. Diagnóza - klíšťová encefalitida.

 

"Má nejtežší formu klíšťového zánětu mozku s postižením životně důležitých center. Je v režimu intenzivní péče, čili je tam nutná umělá plicní ventilace," říká lékařka.

 

Podobných případů je podle lékařů z infekčních oddělení mnoho. Virus klíšťové encefalititdy totiž nejvíce ničí právě organismus starších lidí.

 

"Proto bychom měli těmto lidem pomoci, tak jak zdravotní pojišťovny přispívají na poslední očkovací látku pro děti, že by měli podobně přispět u lidí nad 60 let věku, tvrdí lékařka"

 

"Myslím si, že by mělo význam, aby pojišťovny přispívali především těm starším ročníkům na očkování, dosává"

 

Pojištovny ani ministerstvo zdravotnictví na to ale peníze nemají.

 

Očkování proti klíšťové encefalitidě stojí zhruba 1 050 korun. U nás ho využívá kolem 11 procent lidí. Například v sousedním Rakousku se pravidelně nechává očkovat 88 procent lidí. Ani tam lidem na očkování stát nepřispívá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz