Zpravodajství

Čunek vedl jednání vlády o korupci

Kuriózní nádech měl průběh dnešního jednání vlády, na němž ministři mimo jiné diskutovali o vývoji korupce v České republice. Kvůli nepřítomnosti premiéra totiž schůzi tentokrát řídil první vicepremiér Jiří Čunek. Ten je všeobecně znám právě tím, že je z korupce obviněn.

Mirek Topolánek na jednání vlády téměř nikdy nechybí. Dnes ale musel letět na Slovensko, kde se schází Visegradská čtyřka. To byl důvod, proč měl dnes hlavní slovo ve Strakově akademii první místopředseda vlády Jiří Čunek.

Místo Topolánka mimo jiné schůzi řídil. Osud tomu chtěl, že na něj přišla řada v den, kdy vláda řešila zprávu o vývoji korupce u nás - tedy věc, jež se ho přímo dotýká.

"Kdyby to nebylo tak smutné, tak bych se tomu musel smát," říká Jiří paroubek.

Některým ministrům už tolik do smíchu nebylo. Na otázku, zda jim nepřijde pikantní, že Čunek řídil vládu, na níž se řeší korupce, odpovídali různě. Vláda tuto zprávu standardně projednává každý rok.

"O této zprávě se nebavil jen pan Čunek, ale i jiní ministři, kteří tento problém nemají," řekl ministr Martin Říman.

"Já jsem tento bod řídil jako kompetentní člověk," zhodnotil Čunek.

Problematice korupce podle svých slov dobře rozumí. Na vsetínské radnici údajně udělal vše, aby úplatkům zamezil.

Langer s Kuchtovou ctí presumpci neviny

Ministři vnitra a školství Ivan Langer a Dana Kuchtová, kteří s Čunkem přišli na tiskovou konferenci, podle svých slov ctí presumpci neviny i v Čunkově případě. "Žijeme, stále věřím, v demokratickém právním státě, a ne ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. A nepoužíváme pojmy sprostý podezřelý," míní Langer.

Opozice ale tvrdí, že korupci těžko může potírat vláda, jejímž prvním místopředsedou zůstává člověk obviněný z korupce. "Kdo měl možnost vidět a slyšet vystoupení pana Čunka v Poslanecké sněmovně v pátek, tak už se ničemu nediví, tudíž se nediví ani tomu, že bude pan Čunek předsedat vládě," komentoval tuto situaci předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Korupce je podle Langra všude

Šéf lidovců v pátek líčil poslancům detaily svých sporů se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou, která je klíčovou svědkyní v jeho kauze. Vysloužil si kritiku opozičních, ale i koaličních politiků.

Vládní boj proti korupci stojí na třech pilířích, kterými jsou prevence, průhlednost a postih. V dohledné době chystá další nástroje proti tomuto negativnímu fenoménu. Langer uvedl, že všechna ministerstva mají do konce prázdnin vyhodnotit protikorupční audity a přijmout konkrétní opatření.

Kabinet chystá zákon o kontrole, který sjednotí současných více než 230 právních předpisů v této oblasti. Ministři hodlají i více spolupracovat s nevládními organizacemi, které se potíráním korupce zabývají."Nedá se říci, že by nějaká sféra veřejného života byla ušetřena korupce. Bohužel," konstatoval Langer.

Podle zprávy Transparency International (TI) z loňského listopadu se míra korupce v České republice v roce 2006 proti předcházejícímu roku zlepšila, přesto země v rámci Evropské unie dál patří k nejhorším. V roce 2005 byla ČR se 4,3 bodu s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě. Loni se díky 4,8 bodu umístila o příčku výše.

Langer ocenil, že index vnímání korupce se mírně zlepšil. Dodal, že podle statistik bylo loni odhaleno 138 případů korupce, stejně jako v roce předcházejícím. I když je potěšitelné, že se toto protiprávní jednání daří postihovat, je podle něj jasné, že korupce je rozšířena mnohem více, než udává počet zjištěných případů.

Pro to, aby mohla Česká republika účinněji bojovat proti korupci, musí podle Transparency International zejména zlepšit vyšetřovací proces. Organizace doporučuje zavést speciální soudy, státní zastupitelství a policii, které se budou protikorupčním jednáním zabývat. Dalšími nástroji by měli být agent provokatér a korunní svědek. Oba tyto nástroje se podle TI osvědčily například na Slovensku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz