Zpravodajství

Milion řidičů musí do konce roku vyměnit řidičáky

Milion řidičů musí do konce roku vyměnit řidičáky

Řidičské průkazy si musí vyměnit do konce letošního roku přes milion motoristů. Vyplývá to z údajů z centrálního registru řidičů, informoval mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Motoristé na výměnu průkazů příliš nepospíchají. Nové doklady si dosud vyřídila podle magistrátů a radnic asi čtvrtina řidičů. Úředníci se obávají náporu žadatelů na poslední chvíli.

Zdroj: TV Nova

S koncem roku přestanou platit průkazy vydané v letech 1964 až 1993. Podle Hanzelky jich ještě zbývá vyměnit zhrua milion.

Průměrně by se tak v každém zbývajícím týdnu mělo vyměnit asi 39 tisíc dokladů, uvedl mluvčí. Minulý týden si řidiči požádali zhruba o 6 800 průkazů, dodal.

Úředníkům magistrátů a radnic přidělává zákonná povinnost starosti, motoristé příliš o výměnu nežádají. "Rozmístili jsme v ulicích města, ale i okolních obcích, velké plakáty a rozšířili úřední hodiny, ale lidé moc nechodí," řekl nedávno vedoucí odboru dopravy kutnohorské radnice Jaromír Ďoubal.

Podobná situace panuje například v Brně. Na tamním magistrátu proto uvažují o tom, že pro řidiče připraví soutěž nebo jinou netradiční akci, aby je přilákali.

Podobně jako v Praze už brněnský magistrátu zavedl možnost smluvit si prostřednictvím internetu schůzku s úředníkem na konkrétní den a hodinu.

"V poslední době jsme udělali hned několik kroků, které by měli řidiče upozornit na zákonnou výměnu průkazů. Čísla však ukazují, že na konci roku bude na úřadu tlačenka," řekl tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký.

Pražský magistrát přijal dvě desítky brigádníků, aby mohly být v dvousměnném provozu otevřeny všechny přepážky. Úředníci jsou připraveni pracovat v dvousměnném provozu i o prázdninách, aby se vše stihlo.

Úředníci předpokládají, že se řada žadatelů ocitne začátkem roku 2008 bez platného dokladu. Tiskárna cenin, kam se všechny žádosti o výměnu průkazu odesílají, totiž pravděpodobně na konci roku nebude stačit náporu požadavků z celé republiky a doba čekání na průkaz se protáhne. Držitelům starých dokladů přitom bude hrozit pokuta až 30.000 korun.

 Ministerstvo bude nyní zveřejňovat údaje o postupu výměny průkazů každý týden. Řidičů, kteří potřebují nový doklad, může být podle Hanzelky méně než uvádí údaje z centrálního registru.

"Je pravděpodobné, že je v něm uvedena řada osob, které již nežijí, protože jejich pozůstalí řidičský průkaz nevrátili příslušným úřadům," řekl mluvčí.

Ministerstvo proto nyní porovnává údaje ve svém registru s centrálním registrem obyvatel. Výsledky bude mít řádově za týdny.

Motoristé si musí vyměnit i další typy řidičských průkazy. Lidé s doklady z let 1994 až 2000 mají na výměnu ještě tři roky čas. Platnost průkazů, které byly vydány v letech 2001 až 2004, pak skončí v prosinci 2013.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz