Zpravodajství

Technická vybavenost českých domácností se se stále zlepšuje

Technická vybavenost českých domácností se se stále zlepšuje

Vybavenost českých domácností technickými zařízeními roste. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku vlastnilo DVD přehrávač 27 procent domácností, ve stejném období letos to bylo 41 procent. Stejný podíl dotázaných vlastnilo počítač a na internet byla připojena téměř třetina domácností.


 Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch, kterého se v letošním prvním čtvrtletí zúčastnilo 2824 domácností.

O vybavenosti technickými vymoženostmi údajně rozhoduje i to, kolik ve které domácnosti žije dětí. "Rodiny s dětmi jsou lépe vybaveny elektronikou a moderními technologiemi, například ve srovnání s ostatními domácnostmi mají více televizorů," poznamenali autoři průzkumu s tím, že jde zřejmě o důsledek pokračujícího trendu mediální vybavenosti dětských pokojíčků.

Rozdíly ve vybavenosti se projevují především v přítomnosti DVD, počítače a internetu.

Veřejnost se podle průzkumu také blíže seznamuje s pojmy, které se objevují okolo chystaného přechodu na digitální vysílání.

Téměř polovina respondentů starších 15 let má dle výsledků alespoň přibližnou představu o tom, co je to digitální televizní vysílání. Před rokem jich byla zhruba třetina.

Naopak podíl úplně neznalých se snížil na 12 procent z 25 procent v loňském prvním čtvrtletí.

"Informovanější v této oblasti, a to zřejmě vypovídá i o míře informovanosti i v dalších technologicky zaměřených oblastech, jsou zejména muži, mladší věkové skupiny, lidé s vyšším vzděláním a z větších měst," podotkla agentura.

O pořízení převaděče klasického vysílání na digitální signál, takzvaného set top boxu, uvažuje zhruba 18 procent českých domácností, zatímco třetina domácností není rozhodnuta.

Možnost příjmu digitálního vysílání, a to pozemního, kabelového či satelitního, má přibližně každá desátá domácnost. "Předpokládáme však, že reálné číslo bude pravděpodobně o něco vyšší, protože nezanedbatelné množství dotazovaných respondentů není schopno na otázku specifikace jejich typu příjmu televizního vysílání hodnověrně odpovědět," uvedla agentura s tím, že nejasnosti panují zejména u kabelového a satelitního přijmu. Pozemní digitální vysílání přitom vykazuje zhruba každá dvacátá domácnost.

Set top boxy, jako zařízení pro příjem digitálního vysílání, volí většina domácností, které přijímají pozemní signál. Podle průzkumu je to dáno jednak tím, že tyto přístroje řeší otázku s převodem signálu, aniž by bylo nutné měnit televizní přijímač.

Převažující zájem působí také to, že trh s integrovanými přijímači, které jsou většinou schopny přijímat jak analogové, tak digitální vysílání, se v ČR rozhýbal teprve nedávno.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz