Zpravodajství

Ministerstvo chce za pátrání po "Aničce" vrátit peníze

Ministerstvo chce za pátrání po "Aničce" vrátit peníze
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo vnitra uvažuje o tom, že bude chtít získat zpět náklady na pátrání po údajné Aničce. Píší o tom Lidové noviny. Zaplatit by je měli lidé zapletení do kauzy, kteří policii záměrně dávali mylné informace. Jaké jsou ale šance policie zbytečně utracené peníze vysoudit, zatím ministerstvo vnitra neví. Policie se dnes také dohodla s právním zástupcem Barbory Škrlové, která je v Kodani, že ji - patrně na dálku - vyslechne.


"Výslech by se mohl odehrát na dálku, aby se klientka nemusela vzhledem k mediálnímu tlaku, který tady vznikl, zatím vracet do vlasti," řekl advokát.

Škrlová je klíčový svědek

Pro policii je výslech Škrlové klíčový. Ta pravděpodobně trpí infantilismem a cítí se ve svém imaginárním světě dětí lépe než ve skutečném životě.

Může zodpovědět otázky spojené s týráním sedmiletého chlapce Ondry v Kuřimi na Brněnsku, ale i to, proč se Mauerovi snažili pro Škrlovou vytvořit identitu Aničky Mauerové a neváhali přitom podstoupit náročná jednání.

"Právní reality show"

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal vydal již koncem května na případ informační embargo s tím, že kauza přerostla "v mediálně právní reality show" a poskytování informací ztěžuje objasnění případu. "Zatím se na tomto stanovisku nic nemění," řekl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Hrouzek zdůraznil, že policie nemá zájem na výslechu Škrlové coby podezřelé, ale běžného svědka. Proto prý není důvod k tomu, aby se vracela do Česka. Výslech lze uskutečnit na dálku formou videokonference, což se již osvědčilo u několika závažných kauz.

Zdroj: TV Nova

"Zatím jsem s ní (Škrlovou) o tom nehovořil. Samozřejmě je důležité zvažovat všechna rizika, která mé klientce hrozí, včetně těch psychických," uvedl právník. Podle něj policie operativně navrhla několik způsobů, jak chce vést výslech.

Nyní je na státním zastupitelství, kterou variantu navrhne. Advokát Škrlové s návrhem ale musí souhlasit. Kdy by se výslech Škrlové mohl uskutečnit, to zatím advokát netuší.

Žena, vzrůstem a chováním připomínající dítě, opětovně nekontaktovala českou ambasádu v dánské Kodani. Minulý týden ji navštívila s dotazem na vystavení nového cestovního pasu.

Starý jí totiž propadl. O vystavení nového ale zatím nepožádala. Pokud by jej dostala, mohla by vycestovat mimo Evropskou unii (EU). Pro cestování po zemích společenství stačí platný občanský průkaz.

Podivný příběh Škrlové byl medializován poté, co byla počátkem května v Kuřimi zatčena Klára Mauerová. Hrozí jí až 12 let vězení za to, že prý týrala a ponižovala svého sedmiletého syna Ondřeje.

Po jejím zadržení skončily tři její děti v brněnském centru Klokánek. Dívka, kterou všichni považovali za třináctiletou adoptovanou Aničku Mauerovou, byla ve skutečnosti Škrlová. Z Klokánku uprchla a dostala se až do Dánska.

Při pátrání po ní vzniklo hned několik teorií. Podle některých byla členkou sekty, která ji chtěla coby svoji modlu úředně "omladit". Hrouzek v reakci na to řekl, že jeho klientka možná má zvláštní chování, není ale ve vleku žádné sekty.

Za týrání je zatím stíhána Klára Mauerová a její sestra Kateřina, která o něm věděla. Údajně o šikanování věděla i Škrlová. Pokud je to tak, mohla by být podle odborníků stíhána.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz