Zpravodajství

Shakespeare pod širým nebem po roce opět na Hradě

Necelých čtyřiadvacet hodin dělí všechny milovníky divadla od začátku letošního ročníku Letních shakespearovských slavností. Projektu neobyčejného, již téměř legendárního, ale především nepostradatelného. Léto bez Shakespeara jako by ani nebylo létem. Na co se letos můžete těšit?


Již zítra večer bude zahájen další ročník oblíbeného divadelního festivalu. Na rozdíl od minulých ročníků přibude ke scéně v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu druhá scéna, a sice na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí, v sídle Hudební fakulty AMU. Za celou dobu trvání by se na obou mělo odehrát celkem 115 představení.

Program Slavností je již tradičně pestrý a lákavý. Vedle osvědčených kusů budou v premiérách uvedeny hry Jak se vám líbí a Bouře. Všechna představení se mohou pyšnit také špičkovým hereckým obsazením.

Nejočekávanější letošní novinkou je právě hra Bouře v režii Jakuba Korčáka s triem výtečných slovenských herců v úloze Prospera - Dušanem Jamrichem, Emilem Horváthem a Martinem Hubou. Role otroka Kalibana jako by byla stvořena pro Jana Třísku, jenž před pěti lety na Hradě exceloval v legendárním Králi Learovi. Nyní se na festival vrací. Vegetarián, nekuřák, abstinent a vyznavač ranního joggingu si Kalibana poprvé zahrál již v roce 1980 v Minnesotě; v Tyron Guetrie Theatre v Minneapolis ztvárnil tuto postavu v angličtině. Diváci tehdy stávali u zadních dveří s magnetofony, aby jim Tříska místo autogramu namluvil alespoň kousek z Kalibanova poetického monologu.

Pražskou premiéru bude mít i česko-slovenské představení Jak se vám líbí. V čarovné komedii z Ardenského lesa se objeví Marián Labuda, Ladislav Hampl, Martin Dejdar, Ondřej Pavelka, Danica Jurčová a sestry Zuzana a Soňa Norisovy.

Festival uvede i rozmarnou komedii Večer tříkrálový s Miroslavem Táborským a Lindou Rybovou a drama Kupec Benátský s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou. Na programu zůstává i stále žádaný Othello s Michalem Dlouhým, Lucií Vondráčkovou, Oldřichem Navrátilem a Janem Révaiem.

Mimo Prahy Shakespeare také v Brně a v Bratislavě

Také Shakespearovské slavnosti v Bratislavě, jež budou probíhat od 1. července do 14. srpna, připravily pro rok 2007 vlastní novinku. Hru Sen noci svatojánské v režii Ľubo Pauloviče s Oldřichem Víznerem a Sabinou Laurinovou v rolích Oberona a Titanie. V Praze a Brně bude představena příští rok.

Brněnské Shakespearovské slavnosti se uskuteční ve dnech 23. července až 8. srpna, během nichž se bude na hradě Špilberku hrát Kupec benátský, Othello a Bouře.

Jedinečná atmosféra Pražského hradu v kombinaci s divadelním uměním téměř královským a vlídnými letními večery. Nabízí se otázka: Jak se vám libí?

Festival, nad nímž záštitu letos opět poskytla první dáma České republiky, paní Livia Klausová, začíná již zítra.

S koupí vstupenek byste dlouho váhat neměli...

Schok, s. r. o

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz