Zpravodajství

Jedete autem na dovolenou? Pozor na únavu za volantem

Jedete autem na dovolenou? Pozor na únavu za volantem
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo dopravy varuje řidiče před únavou za volantem na delších trasách. Každý rok totiž únava způsobí stovky nehod. Varování podporují také odborníci s tím, že lidé ne vždycky správně odhadnou své možnosti. Třeba následky mikrospánku jsou často velmi tragické.

880 nehod bylo v loňském roce podle policejních statistik zapříčiněno únavou nebo spánkem za volantem. Mnohým z nich šlo podle odborníků předejít větší zodpovědností řidičů.

Toto číslo přitom započítává jen nehody jednoznačně způsobené únavou. Část takových nehod se přitom může skrývat například i v kolonce pod náhlou fyzickou indispozicí.

V druhé polovině roku, ve kterém jsou i prázdniny a čas cest na dovolené, byl navíc loni počet nehod kvůli únavě oproti první části roku o stovku vyšší.

Den s vůbec druhým největším počtem dopravních nehod v loňském roce byl pak konec školního roku a začátek dovolených - třicátý červen.

Existují přitom podle odborníků rady, jak tragédii kvůli únavě předejít.

Kromě vhodného jídla a pití je pak dobré, aby spolujezdec nespal, spánek je stejně nakažlivý jako zívání.

Další upozornění varuje na dobu mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní i odpolední, která je podle statistik kritická.

A nakonec je dobré se při delší cestě sem tam protáhnout, například udělat pár dřepů.

Podle asociace českých cestovních kanceláří pojede letos na dovolenou autem asi dva a půl miliónu lidí. Vhodná příprava by podle odborníků všem řidičům pomohla a někde by dokonce zabránila nehodě.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz