Zpravodajství

Nápad Ministerstva životního prostředí: kontroloři na topení

Nápad Ministerstva životního prostředí: kontroloři na topení
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo životního prostředí přišlo s novým nápadem, jak zlepšit kvalitu ovzduší. Například pálení odpadů nebo plastů by totiž měly kontrolovat samy obce, které by také mohly udělovat případné pokuty. Podle odborníků to ale nebude tak jednoduché. Ze zákona totiž není nikdo povinen pustit například starostu kontrolujícího kotel do svého domu.

Kotel na tuhá paliva vlastní mnoho majitelů rodinných domů. V zimě v něm topí uhlím a mnozí v něm pálí i odpadky. To kvalitě ovzduší neprospívá. Ministerstvo životního prostředí teď chce dát představitelům obcí novou pravomoc.

Nad nápadem ministerstva ale mnozí starostové kroutí hlavou. Neumí si totiž představit, že by chodili kontrolovat své vlastní voliče.

„My bychom do baráku nikoho nepustili, je to soukromý majetek," reagovali na nápad ministerstva lidé.
„Já bych ho tam určitě nepustil."

Zákon ani žádnou takovou povinnost majitelům kotlů na pevná paliva neukládá. Podle mnohých odborníků to ani nebude možné.

„Neumím si v současné době představit žádný právní nástroj, podle kterého by majitel domu musel pustit takového kontrolora dovnitř," řekl nám právník Petr Černý.

A že to bude právní oříšek, přiznává i ministerstvo. Návrh je prý ale ještě v počátcích a zapracuje na něm mnoho odborníků.Návrh teď bude Ministerstvo životního prostředí projednávat s ostatními resorty. Začít platit by mohl od roku 2009.

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz