Zpravodajství

Na palubě hledaného letounu byly dvě mladé ženy a jeden muž

Na palubě ztraceného letadla v Kambodži byli skutečně tři čeští občané, dvě mladé ženy a jeden mladý muž.Nova.cz to potvrdil zástupce českého velvyslance v Thajsku Michal Svoboda. Informace o pádu letadla jsou stále rozporuplné, nelze je potvrdit, ani vyvráti, dodal Svoboda.

Pohřešovaní Češi jsou tři mladí turisté ve věku 19 až 21 let, dvě ženy a jeden muž. S jejich příbuznými je české ministerstvo v kontaktu a s ohledem na ně nebude další podrobnosti o jejich identitě sdělovat.

Kambodžské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nic nenasvědčuje tomu, že by trojice do letadla nenastoupila. 

Jména tří českých občanů byla napsána v seznamu cestujících v letadle, v takzvaném manifestu pasažérů, řekl Svoboda.

Kde letadlo spadlo se zatím neví, tamní zdroje však několik míst uvádějí. Na jedno z nich právě jede autem český velvyslanec Jan Hotěk, aby se sám o situaci přesvědčil.

Letadlo se pravděpodobně zřítilo s více než dvěma desítkami cestujících na palubě.

Antonov prý spadl během bouřky

Letadlo ruské výroby An-24 kambodžské společnosti PMT Air letělo ze Siem Reapu, kde stojí proslulý chrámový komplex Angkor, do přímořského letoviska Sihanoukville na jihu země.

Stroj zmizel z radarů v 10:50 místního času (5:50 SELČ), pět minut před plánovaným přistáním, kdy byl nad hustou džunglí. V pondělí pátrání po zřejmě havarovaném letounu komplikovalo špatné počasí.

Kambodžský premiér Hun Sen dnes prohlásil, že se stroj pravděpodobně zřítil kvůli špatné viditelnosti během velké bouřky, kdy zahájilo přistávací manévr a narazilo do horského svahu.

Zároveň vyjádřil značné pochybnosti o tom, že by případnou nehodu mohl někdo z lidí na palubě přežít. "Přestože však máme malou naději, že najdeme nějaké lidi, kteří přežili, musíme pokračovat v pátrání, abychom vyprostili těla," sdělil premiér.

Hun Sen také řekl, že požádal Spojené státy o poskytnutí satelitních snímků oblasti, které by mohly pomoci lokalizovat možné trosky letadla.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Kambodži Jeff Daigle sdělil, že USA již na žádost kladně reagují. V oblasti je nicméně velmi oblačno, takže zajištění použitelných snímků bude zřejmě zatím velmi obtížné.

Khov Khun Huor, zástupce guvernéra provincie Kampot, dnes řekl, že po troskách stroje pátrá v hornaté džungli tisícovka lidí, převážně vojáků a policistů. Pátrači museli ve vodnatém terénu opustit vozidla a pokračovat pěšky.

Neštěstí by těžko někdo přežil

Mlha a pokračující déšť zabránily vzlétnout vrtulníkům, které mají při hledání letadla aktivně pomáhat. Jedna skupina pátrá poblíž hory Kamchay a druhá v oblasti mezi městy Kampot a Sihanoukville.

"Dostali jsme informaci, že v té druhé oblasti zazněl výbuch," dodal.
Guvernér Thach Khorn prohlásil, že vláda vypsala odměnu v přepočtu přes 100.000 korun za informaci vedoucí k nalezení letadla.

Předseda sekretariátu kambodžského úřadu pro civilní letectví Him Sarun upozornil, že je nepravděpodobné, že by někdo ještě mohl být nalezen živý.

"Kdybychom lokalizovali letadlo tři nebo čtyři hodiny po zřícení, mohla by ještě být nějaká naděje pro lidi, kteří případně přežili. Protože jsme ale marně hledali celou noc, tak i kdyby někdo přežil, mohl zemřít kvůli ztrátě krve," řekl.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz