Zpravodajství

VIDEO: Lidé v Tisové mají hrůzu z ptačí chřipky

VIDEO: Lidé v Tisové mají hrůzu z ptačí chřipky

Lidé v Tisové na Orlickoústecku nyní nemají klid. V každém ptáku teď vidí možného nositele ptačí chřipky a nezáleží na tom, zda opeřenec letí, plave nebo leží bez hnutí. Výskyt viru ptačí chřipky vyvolal mezi lidmi velkou paniku. Ti totiž stále více volají na hasiče a ohlašují nálezy jednotlivě uhynulých volně žijících ptáků. Hasiči pak předávají zvířata veterinárním pracovníkům. Případy ptačí chřipky se nově objevily také v Německu.


Nakažená farma v Tisové byla sanována až do pondělí. Zdroj nákazy byl hasiči zapálen a drůbež byla zlikvidována, bohužel i s papouškem jedné z místních občanek.

Jelikož byla paní z tohoto tragického nedorozumění zcela otřesena, koupil jí ministr zemědělství Petr Gandalovič papouška nového.

Telefony zvoní a zvoní

Na operační středisku pardubických hasičů nepřetržitě sedí čtyři důstojníci, kteří mají na starosti bezpečnost v celém Pardubickém kraji.

Zatímco ještě před týdnem nikdo uhynulé ptáky nehlásil, teď mají podobných telefonátů během jediného dopoledne hned několik.

Telefonát vypadá například takto: Obec Chvojenec - občanka říkala, že na rybníku Šmatlán u obce Dolní Ředice, leží na hladině mrtvý racek.

Lidé jsou teď velmi všímaví

Lidé si víc všímají toho, čeho si dřív nevšímali, říká veterinář. My tuto situaci nemůžeme podcenit, my vyjíždíme na všechny události, říkají hasiči.

K nálezu uhynulého ptactva pokaždé jede celá požární jednotka. Hasiči používají speciální ochranné obleky a dýchací přístroje. Uhynulé ptáky nakládají do pytle. Místo pak musí vydezinfikovat.

Většinou se jedná o kachny, vrabce, kosy a racky. I když se zatím u volně žijících ptáků za poslední dny vir ptačí chřipky neprokázal, lidé mají stále větší obavy. Odborníci radí, aby se uhynulých ptáků v žádném případě nedotýkali.

Dneska se nám na zahradě motal připitomnělej holub, tak jsme měli strach, říkají občané s obavami. 

Hasiči odvážejí uhynulé ptactvo na veterinární stanice, kde odborníci provedou testy na ptačí chřipku.

Rusko zakázalo dovoz české drůbeže

Rusko od pondělka zakázalo dovoz drůbeže z České republiky. Tento krok má podle dnešního sdělení ruského ministerstva zemědělství zabránit šíření viru ptačí chřipky.

Minulý týden se na krůtí farmě v Tisové na Orlickoústecku objevil první případ ptačí chřipky u českého drůbežího chovu.

Ruský zákaz dovozu se vztahuje na živé ptáky, násadová vejce, drůbeží maso a veškeré drůbeží produkty nepodrobené tepelnému ošetření. Moskva ani nepovolí dovoz drůbežích krmiv a použitých zařízení na chov a zabíjení drůbeže.

Ptačí chřipka i v Bavorsku, původce může být v Tisové

V bavorském Norimberku se za poslední dny objevilo až do dneška 16 nových případů ptačí chřipky; v šesti z nich se prokázal člověku nebezpečný virus H5N1.

Přesto německé úřady nepodnikají žádná celostátní opatření. Nabádají k obezřetnosti, ale varují před panikou. Zjišťují také původce nákazy a nevylučují ani několik set kilometrů vzdálenou infikovanou východočeskou krůtí farmu v Tisové.

Jistotu může přinést až genový rozbor viru, na kterém se zatím pracuje. Spolkový ministr zdravotnictví Horst Seehofer vychází z toho, že jde o "lokální nákazu" i přesto, že v tomto ročním období není příliš obvyklá. Úřad nevylučuje zavlečení viru z Česka, ale odborníci to zatím nedoložili.

Zatím prý jen místní nákaza

"Momentálně je to jen lokální jev," připojil se Thomas Mettenleiter, který vede epidemiologický ústav Friedricha Loefflera na baltském ostrově Riems.

"Pokud by se měla nákaza šířit, což se zatím nedomníváme, pak by se musela opatření zpřísnit," říká Mettenleiter. Experti ústavu srovnávají genetický otisk viru z norimberské lokality s těmi, které se letos v lednu a minulý týden objevily v Maďarsku a České republice.

Ptačí chřipka je také v Sasku

Po bavorském Norimberku jsou v Německu nové případy ptačí chřipky hlášeny také v sousedním Sasku. Zemské ministerstvo zdravotnictví v Drážďanech dnes informovalo, že byly nalezeny tři uhynulé labutě ve Frohburgu jižně od Lipska.

Epidemiologové nadále zjišťují, zda nové výskyty nesouvisejí s infikovanou východočeskou krůtí farmou v Tisové.

První test ukázal, že u Lipska jde o virus H5N1, který je nebezpečný také pro člověka. Definitivní zkoušku provádí epidemiologický ústav Friedricha Loefflera na baltském ostrově Riems.

Až pak se rozhodne o případných ochranných opatřeních. V Sasku se už ptačí chřipka objevila loni v dubnu v jedné drůbežárně a celý chov tam byl vybit.


TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz