Zpravodajství

ODS ustupuje Tlustému, chce více snížit daně

ODS ustupuje Tlustému, chce více snížit daně
Zdroj: TV Nova

ODS nečekaně ustoupila rebelům kolem Vlastimila Tlustého a kývla na požadavek snížit daňové zatížení právnických a fyzických osob na 19 procent. To je hned o několik procent méně, než jak s tím počitá stávající reforma veřejných financí. O změně chce zítra jednat ODS s lidovci a zelenými. Ty to zaskočilo.

Poslanecký klub ODS dnes vyhodnotil práci tří expertních týmů, které se zabývaly vládním návrhem reformy veřejných financí, a vytvořil tři skupiny vyjednavačů, které budou jednat s vládou a ostatními koaličními stranami o případných změnách v reformě. Novinářům to po zasedání klubu řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

Vznikají tři expertní týmy

"Jdeme do jednání s tím, že změny jsou nastavené expertními týmy, jsou reálné, takže budeme chtít dojednat to, co je možné," prohlásil premiér. Na vyjednávání v koalici o změnách v daních je podle něj dostatek času.

Podle poslance a předsedy daňové expertní skupiny ODS Michala Doktora budou vyjednávat samostatně tým zdravotnický, sociální a ekonomicko-hospodářský, který posléze všechna tři jednání zastřeší.

Členem týmu bude i Tlustý

Členy ekonomického týmu, který bude mít na starosti hlavně daně, budou poslanec Vlastimil Tlustý, poslanec a předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, bývalý poslanec a člen dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek a poslanec Michal Doktor.

Podle Doktora se expertní skupina zabývá například možností snížit sazbu daně z příjmu právnických osob od 1. ledna příštího roku na 19 procent.

Vyloučil však, že by návrh počítal s nižším než patnáctiprocentním zdaněním fyzických osob z takzvané superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění.

Prostor pro řešení dopadů snížení daní podle něj existuje mimo jiné ve výjimkách, které v současné době zdaňovány nejsou. Podrobnosti však sdělit nechtěl.

Jde hlavně o to, aby složené účinky daně z příjmu společně se zdravotním a sociálním pojištěním nebyly vyšší než 20 procent.

"Respektive přicházíme s pozicí, jíž chceme zdanění práce přiblížit významně 19 procentům," dodal Doktor.

Vzhledem k tomu, že by se zdaňovala superhrubá mzda, činilo by skutečné daňové zatížení i při patnáctiprocentní sazbě asi 23 procent.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz