Zpravodajství

Dětský fond Klokánek chce žalovat Annu Šabatovou

Dětský fond Klokánek chce žalovat Annu Šabatovou
Zdroj: TV Nova

Fond ohrožených dětí si chce stěžovat na ministerstvu práce a sociálních věcí na Annu Šabatovou, která dříve pracovala jako zástupkyně veřejného ochránce práv. Podle fondu v době, kdy působila v tomto úřadu, už věděla o dítěti bez identity a neoznámila to. Tím prý porušila zákon.

Šabatová a úřad ombudsmana porušili zákon o sociálně-právní ochraně dětí dětí tím, že neoznámili, že tam bylo dítě bez rodičů.

Šabatová se ale brání. Stížnost ji přijde neoprávněná.

"Nespáchala jsem žádný správní delikt ani přestupek, nemůže proti mě být tedy vedeno řízení," řekla Šabatová.

"My takovéto řízení vést nemůžeme, pokud ta stížnost dorazí předáme ji příslušnému místnímu úřadu," řekli nám na ministerstvu.

Fondu ohrožených dětí se taky nelíbí útoky některých dalších osob zapojených do případu Kuřim.

Trestnímu oznámení se nemusí vyhnout ani ekologický aktivista a přítel Mauerových Jakub Patočka.

Trestních oznámení v kauze přibývá jako hub po dešti.

Na Kateřinu Mauerovou a Barboru Škrlovou ho podalo vedení Masarykovy univerzity. A Barbora Škrlová podruhé - dnes na ni na stole přistálo další trestní oznámení. Tentokrát od Klokánku, který zvažuje, že ho ještě rozšíří i na babičku dětí Elišku Mauerovou a tetu Kateřinu.

Obě předstírali, že jde o 13 letou dívku. Šetření policie stále pokračuje. Včera a dnes se opět výslechu police podrobili oba chlapci.

Advokátovi se nelíbí, jak byli chlapci vyslýcháni

Obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík se domnívá, že její synové Ondra a Jakub, kteří byli v pondělí a úterý vyslýcháni policií, nebyli zcela poučeni o tom, jaké mohou mít jejich výpovědi důsledky.

Ondrovi je sedm, Jakubovi devět let. "Pokud by bylo poučení důsledné, mohli by zvážit, zda vůbec budou vypovídat. Tato šance jim ale dána nebyla," řekl advokát.

Zuzana Zámoravcová z Krajského státního zastupitelství v Brně, která objasňování kauzy dozoruje, tyto námitky odmítá.

Před každým výslechem je vyslýchaný podle trestního řádu poučen o svých právech a povinnostech. Je nejen poučován o tom, že musí mluvit pravdu, ale také je mu dána šance si vybrat, zda vůbec bude vypovídat. Vyslýchaní mají být poučeni "přiměřeně svému věku", což se podle Zámoravcové také stalo.

Ševčík si to ale nemyslí. Připustil, že chlapcům bylo poučení přeloženo do "dětské mluvy" a bylo tedy upuštěno od formálního citování zákona.

Podle advokáta to ale nestačí k tomu, aby děti plně pochopily, k čemu bude jejich výpověď použita. Výslech prý vnímaly nikoli jako úřední úkon, ale nezávazné povídání.

Advokát se sice nedomnívá, že by byl porušen zákon, je ale přesvědčen, že dětem nebyl celý problém vysvětlen tak, aby jej pochopily. Stejný názor má podle Ševčíka i právní zástupce druhé obviněné - Kateřiny Mauerové. Toho ale dnes nezastihla.

Výsledky výslechů Ondry a Jakuba budou přitom podle právníků pro celou kauzu klíčové. Kláře a její sestře Kateřině hrozí až 12 let vězení za to, že hochy týraly.

Podle dostupných informací je přitom Kateřina usvědčována pouze výpovědí Ondry. Se sestrami Mauerovými je stíhána i jejich přítelkyně Hana Bašová. Hrozí ji dva roky za to, že se na šikanování chlapců podílela.

Případ byl odhalen poté, co se zjistilo, že Klára Mauerová zavírala v pronajatém rodinném domku v Kuřimi na Brněnsku syna Ondru nahého do komůrky pod schody. Dítě tam bylo svázané, leželo na chladné podlaze a jedlo se spoutanýma rukama.

Později se podle policie zjistilo, že byl týrán i Jakub, a to nejen svojí matkou, ale také tetou Kateřinou se Hanou Bašovou nazývanou teta Nency.

Klára Mauerová se podle svého obhájce nechce k případu vyjádřit. V její rodině žila dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která se vydávala za teprve třináctiletou Annu. Po zadržení Kláry utekla. Týdny po ní pátraly stovky policistů. Nyní je u svých příbuzných v Dánsku. Policie ji chce vyslechnout.

Na Škrlovou a Kateřinu Mauerovou podala trestní oznámení Masarykova univerzita v Brně. Podle představitelů školy je totiž podezření, že Kateřina studovala speciální pedagogiku na místo Barbory Šklové. Budou to prověřovat kriminalisté.

Trestní oznámení na Škrlovou dnes dopoledne podalo i centrum Klokánek. Tvrdí, že dvaatřicetiletá žena zařízení poškodila, když se v něm vydávala za třináctiletou Annu a posléze z něj utekla.

 V kauze by mohla padnout i další trestní oznámení. Šéf Domu dětí a mládeže Junior Karel Kincl řekl, že pokud policie potvrdí, že Ondřej a Jakub trpěli nestandardním zacházením i v pobočce Junioru Paprsek, zařídí se podle toho.

Nevyloučil tak podání trestního oznámení na Hanu Bašovou, bývalou pracovnici Paprsku. Ondřej ve výpovědi uvedl, že ho žena v Paprsku zavírala. Policie ji už obvinila z omezování osobní svobody.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz