Zpravodajství

Kvůli prodeji elektřiny na burze vzroste její cena

Kvůli prodeji elektřiny na burze vzroste její cena
Zdroj: TV Nova

Od ledna příštího roku se opět musíme připravit na zdražení elektřiny. Podle ekonomů bude vysoké. Její cena totiž na evropském trhu kvůli nedostatku energie stále stoupá. U nás se navíc už za tři týdny radikálně změní způsob, jakým se elektřina bude prodávat. Právě to podle odhadů nárůst její ceny v Česku zrychlí.

Elektrickou energii distributoři dosud nakupovali jednou ročně na aukci a celý rok ji pak odběratelům prodávali za stejnou cenu. Teď se ale elektřina začne prodávat na burze.

"Burza začne fungovat v druhé polovině července," říká ministr Martin Říman. Je to transparentní a je to tak jako tak nevyhnutelné, říká oslovený ekonom.

Cena elektřiny se tak bude řídit nabídkou a poptávkou a bude se měnit každodenně. Čeká i obrovská změna ve způsobu placení. Možnosti budou tři.

Buďto si cenu pevně stanovíme vždy na měsíc, na čtvrt roku, nebo na rok. Bude pak záležet na tom, jak se burza vyvine. Může se stát, že sousedi budou svítit dráž, nebo levněji než vy.

Všem ale ve srovnání s letoškem podraží.

Od ledna 2008 vzroste cena velkoobchodní elektřiny zhruba o 25 procent. To se dotkne firem. Pro domácnosti to bude méně, o deset procent.

Pro průměrnou českou domácnost se náklady zvýší měsíčně zhruba o 300 korun. U domu vytápěného elektřinou až o tisícovku. A zdraží zřejmě například i pekaři.

Na poplach bijí hlavně firmy, pro které by prý mohlo být takové zdražení likvidační.

Ta očekávání jsou skutečně výrazně negativní, říkají zástupci Hospodářské komory.

Z okolních států vyrábíme jediní víc, než spotřebujeme, a máme proto elektřinu nejlevnější. Musíme očekávat že se cena srovná, informuje Hospodářská komora.

Dobrá zpráva ale je, že se i u nás staví moderní uhelné elektrárny, a tak by se zahájením jejich provozu měla v příštím desetiletí cena elektřiny začít klesat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz