Zpravodajství

Za dovážení odpadků byli obžalováni řidiči

Za dovážení odpadků byli obžalováni řidiči
Zdroj: TV Nova

V kauze navážení nelegálního německého odpadu do naší země jsou první obžalovaní. Státní zástupkyně poslala k soudu 15 řidičů kamionů, kterým hrozí až pět let vězení. Majitel autodopravy své řidiče ale hájí. Vůbec prý nevěděli, co přesně vozí. Navíc aktivně spolupracovali s policií a pomohli jí odhalit i další skládky. Obžalování čtyř hlavních organizátorů bude podle policie trvat možná i rok.

Libčeves je nejznámější skládka, kam se dovezlo balíků německého smetí nejvíc. Třikrát po sobě ji někdo úmyslně zapálil. Odpad ale končil i jinde - třeba v pražských Lahovičkách. Teď k soudu přišlo prvních 15 žalob. Žádný z obžalovaných ale není hlavou obchodu. Jde o řidiče kamionů.

Soudci s budou zabývat tím, zda je kvalifikováno jako trestný čin a zda to tak zůstane. Podle předsedkyně soudu je možné, že soudci žaloby posoudí například jen jako přestupek. I policie přiznává, že řidiči jsou jen malé ryby. Řidiči se prý podíleli úplně nejmenší mírou.

Majitel autodopravy se zlobí. Jeho lidé prý neměli ani tušení, na čem se podílí. V dokladech k nákladu prý bylo napsáno, že jde o plast na recyklaci.

Jak ten řidič může zhodnotit, jestli je to zboží tak jak je deklarovaný v papírech. Ty řidiči za nic nemůžou, říká majitel. 

Dnes se nám podařilo spojit s jedním ze čtyř obviněných, které policie považuje za hlavní organizátory. Mimo záznam nám potvrdil, že se vydával za jednatele firmy BAU 24. Jinak se prý ale cití nevinný.

Tvrdí, že šest a půl milionu korun, které mu přišly z obchodu na účet, vybral někdo jiný a že seděl čtyři měsíce ve vazbě neprávem. Podle policie bude objasnění toho, jak gang přesně fungoval, trvat ještě více než rok.

Policie stále odmítá říct, kolik peněz se jí u organizátorů nelegálního obchodu podařilo zajistit. Jejich několikaměsíční výdělek se odhaduje na desítky milionů korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz