Zpravodajství

Ministři: Snižme výdaje! Ale ne v mém resortu

Včerejší výzva poslanců ODS, aby vláda ještě více snížila daně z příjmu vyvolala mezi ministry paniku. Státní pokladna by totiž přišla až o několik desítek miliard korun. To by znamenalo další výrazné škrty ve výdajích. O tom ovšem nechce většina ministrů ani slyšet.

Těžko byste ve vládě hledali někoho, kdo by odmítal další snižování daní, jak si to přejí někteří poslanci ODS. Háček je ale v tom, že by stát takto přišel až o 45 miliard korun příjmů.

O to by se museli logicky jednotliví ministři uskrovnit. Jenže když se jich zeptáte, kolik jsou ochotni ze své kapitoly obětovat, většina se kroutí.

Poškrtejte to radši kolegům 

"Co se týká mého resortu, tak určitě ne,"říká Jiří Čunek. "V resortu už mnoho prostoru není. Už stávající škrty jsou dost veliké," uvedla ministryně školství Dana Kuchtová.

Bylo ale zajímavé sledovat, jak by naopak někteří ministři rádi škrtali miliardy svým kolegům, jen aby nemuseli sáhnout na ty svoje.

"Je třeba se podívat znovu na sociální výdaje, tam jsou rezervy," radí ministr zemědělství Petr Gandalovič.

"Já vidím velké rezervy v kapitole zemědělství," myslí si pro změnu ministr práce a sociálních věcí věcí Petr Nečas.

Jiní pak na to šli šalamounsky a prohlašovali: "když si škrtnou všichni, škrtnu si i já," navrhoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska ale jiná cesta než další škrtání a pomyslné utahování opasků neexistuje. "Není možné mít daňové příjmy jako v Rumunsku a výdaje jako ve Skandinávii," říká Kalousek.

Sami rebelové z ODS už vytipovali oblasti, kde by se mohlo něco ušetřit.

Koalice prý zváží, zda například nezačít poslancům danit příspěvky na dopravu a vojákům odměny. Či nesáhnout na příspěvek v nezaměstnanosti a další sociální dávky.

O všem budou teď diskutovat experti koalice. Po dnešku se ale zdá být málo pravděpodobné, že by se dokázali na dalších úsporách domluvit.

Topolánek bude na reformě trvat

Také premiér a šéf ODS Mirek Topolánek novinářům řekl, že případné změny vládního balíku nesmí ohrozit stanovenou výši rozpočtového schodku pro příští rok.

"Od toho vláda v žádném případně neuhne," zdůraznil předseda vlády a nejsilnější strany.

"Snížení příjmů musí být doprovázeno snížením výdajů ve stejném objemu. Deficit nelze zvyšovat," prohlásil Kalousek. Návrh ODS na snížení daní firmám z 24 na 19 procent již od příštího roku by podle něj znamenal propad příjmů zhruba o 16 miliard korun.

"Veškeré změny daňových sazeb nemohou vést k tomu, že bude narušen výsledný efekt, a to je deficit státního rozpočtu pro příští rok," prohlásil Topolánek.

Jestliže podle něj budou poslanci ochotni zrušit "politicky citlivé" odečitatelné položky a osvobození od daně, bude možné "o jeden, maximálně o dva procentní body" snížit firmám daň z příjmu.

"Jestliže budou poslanci ochotni přistoupit na škrty v mandatorních výdajích a škrty ve fakultativních výdajích ministerstev, bude možné snížit daň pro fyzické osoby. Všechno ostatní je akademická diskuse," soudí premiér.

Rozpočtový výbor dnes projednávání reformy přerušil a vrátí se k němu 8. srpna. Členové výboru mají čas do 25. července, aby podávali pozměňovací návrhy.

Dolní komora jako celek má o reformě rozhodnout ve druhé polovině srpna, osud vládní předlohy je přitom nejistý. Opozice ji odmítá, takže vláda musí opět spoléhat na křehkou koaliční většinu a dva bývalé sociální demokraty Michala Pohanku a Miloše Melčáka. I v řadách koaličních poslanců má ale reforma řadu kritiků.

Experti ODS chtějí daně k 19 procentům

Daňový expert ODS Michal Doktor potvrdil, že zdanění by měly podléhat také náhrady poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů.

Daňová skupina uvnitř ODS chce mimo jiné přiblížit zdanění fyzických osob co nejvíce 19 procentům, tedy na úroveň, jakou by měly mít firmy.

Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců s patnáctiprocentní sazbou, ovšem ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo kolem 23 procent.

Zatímco vládní návrh chce firmám snížit daně na 19 procent od roku 2010, poslanci ODS navrhují tuto sazbu již od příštího roku. Chtějí také odstranit několik odečitatelných položek, které podle Doktora deformují úsilí státu vybírat daně. Navrhnou také omezit jiné než povinné výdaje státu.

Poslanec Doktor dnes předal materiál ODS ministru Kalouskovi. Ten zadá ministerstvu, aby zpracovalo kvalifikované odhady dopadů všech návrhů občanských demokratů.

Sobotka: většině lidí se daně zvýší

Ty by měly být hotové do 10. července, poté bude možné podle Doktora pokračovat v jednáních dále. Poslanec řekl, že v pátek by měl návrhy předat Straně zelených.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že většině obyvatel se kvůli reformě zvýší daňové zatížení.

Zvýšení nepřímých daní a snížení přímých daní bude mít podle jeho propočtu v příštím roce dopad na občany v rozsahu 16 miliard.

Sociální demokracie by podle něj řešila schodek rozpočtu tím, že by zastavila snižování daní firmám a u fyzických osob by snížila daně pouze středně příjmovým skupinám.

Státní rozpočet loni získal na dani z příjmu právnických osob 95,5 miliardy korun, přičemž původně ministerstvo financí počítalo s 88 miliardami.

V roce 2005 stát takto vybral 100 miliard korun. Letos počítá s inkasem ve výši 107,5 miliardy korun. Podle květnových odhadů ministerstva stát ovšem vybere letos na této daní o deset miliard korun méně, než počítá schválený rozpočet.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz