Zpravodajství

Jak poznám, že mé dítě bere drogy?

Jak poznám, že mé dítě bere drogy?
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Poslední dobou mám divný pocit ze svého syna. Je mu šestnáct let, nikdy jsem s ním neměla problém. Vycházeli jsme spolu docela dobře, samozřejmě spory jsme měli, ale asi tak jako všichni. S manželem jsme si o jeho chování nedávno povídali a máme takové podezření, jestli nekoketuje s drogami. Změnil se, zhubnul, mám pocit, že zestárnul o deset let. Jak poznám, že by mohl brát drogy? Renata

Příznaků je celá řada, problémy ve škole, změna kamarádů, toulání po nocích, změna koníčků a zájmů. Příznakem může být také nápadné hubnutí, to je zejména při užívání stimulačních drog - pervitinu, který potlačuje chuť k jídlu. Opitáy a halucinogenní drogy se tak ale projevovat nemusí. Spaní přes den, unavenost, depresivní nálady, nebo naopak náhlá nespavost, noční aktivita, které jste si nikdy předtím nevšimla. Pro děti, které začnou brát drogy je také typické, že peníze na ně shánějí ze začátku doma, kradou z peněženky, nebo věci, které se potom dají prodat v zastavárně. Sledujte také různé neobvyklé kožní defekty. Vpichy jsou potom již jasným vodítkem, stejně jako nalezení injekčních stříkaček.

Co dělat v případě, že se vaše podezření potvrdí? Nepanikařte a zkontaktujte zařízení, které se věnuje práci s drogově závislými. Poradí vám i po telefonu, anonymně. Povedou vás krok po kroku, řeknou jak postupovat. Sežeňte si nějakou literaturu, čím víc budete vědět, tím lépe. Hlavně je třeba si uvědomit, že problém nevznikl přes noc a je třeba se dobrat k příčinně a odstranit ji. Nic není tak průhledné, jak se může na první pohled zdát. Přeji vám pevné nervy, nebojte se být přísná a důsledná, bude to potřeba!

Vaše Kudláková

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz