Zpravodajství

Jak poznám, že mé dítě bere drogy?

Jak poznám, že mé dítě bere drogy?
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Poslední dobou mám divný pocit ze svého syna. Je mu šestnáct let, nikdy jsem s ním neměla problém. Vycházeli jsme spolu docela dobře, samozřejmě spory jsme měli, ale asi tak jako všichni. S manželem jsme si o jeho chování nedávno povídali a máme takové podezření, jestli nekoketuje s drogami. Změnil se, zhubnul, mám pocit, že zestárnul o deset let. Jak poznám, že by mohl brát drogy? Renata

Příznaků je celá řada, problémy ve škole, změna kamarádů, toulání po nocích, změna koníčků a zájmů. Příznakem může být také nápadné hubnutí, to je zejména při užívání stimulačních drog - pervitinu, který potlačuje chuť k jídlu. Opitáy a halucinogenní drogy se tak ale projevovat nemusí. Spaní přes den, unavenost, depresivní nálady, nebo naopak náhlá nespavost, noční aktivita, které jste si nikdy předtím nevšimla. Pro děti, které začnou brát drogy je také typické, že peníze na ně shánějí ze začátku doma, kradou z peněženky, nebo věci, které se potom dají prodat v zastavárně. Sledujte také různé neobvyklé kožní defekty. Vpichy jsou potom již jasným vodítkem, stejně jako nalezení injekčních stříkaček.

Co dělat v případě, že se vaše podezření potvrdí? Nepanikařte a zkontaktujte zařízení, které se věnuje práci s drogově závislými. Poradí vám i po telefonu, anonymně. Povedou vás krok po kroku, řeknou jak postupovat. Sežeňte si nějakou literaturu, čím víc budete vědět, tím lépe. Hlavně je třeba si uvědomit, že problém nevznikl přes noc a je třeba se dobrat k příčinně a odstranit ji. Nic není tak průhledné, jak se může na první pohled zdát. Přeji vám pevné nervy, nebojte se být přísná a důsledná, bude to potřeba!

Vaše Kudláková

 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz