Zpravodajství

VIDEO: Labuť na Břeclavsku měla ptačí chřipku

VIDEO: Labuť na Břeclavsku měla ptačí chřipku

Uhynulá labuť nalezená v Mlýnském jezeře Apollo v Lednici na Břeclavsku byla nakažena virem H5N1 tedy nebezpečnou ptačí chřipkou, pro nova.cz to potvrdil ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Milan Malena. Na místě bylo vymezeno kilometrové bezpečnostní pásmo. Polsko, Rusko a Japonsko pozastavují vývoz drůbežího z Česka, uvedl pro náš server Malena.

Zdroj: TV Nova

Nedá se říct, že by existovala spojitost mezi tímto případem v Břeclavi a výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku, uvedl pro náš server Malena.

V blízkosti rybníka není daleko žádný chov ptactva, proto se bude provádět pozorování pouze v kilometrovém pásmu od nálezu nakažené labutě, uvedl Malena.

Zdroj: TV Nova

Již tři země pozastavily vývoz drůběžích produktů z Česka. Neoficiálně Polsko, které pozastavilo dva kamiony. Oficiálně již také Japonsko a Rusko.

Likvidace bude stát miliony

Likvidace chovů v Noříně a Tisové na Orlickoústecku postižených ptačí chřipkou přijdou majitele farem na miliony korun. 

Zpětně stát náklady zaplatí, řekl Zbyněk Semerád z odboru zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy. Zemědělsko obchodní družstvo, kterému farmy patří, dostane náhradu za vzniklé škody zhruba za půl roku.

"Všem, kteří nám budou účtovat práce a služby, zpětně zaplatíme, hned jak peníze dostaneme," uvedl předseda družstva František Bartoš.

Bartoš odhaduje, že družstvo vybitím 6000 chovu krůt v Tisové přišlo o 2,5 až tři miliony korun, dalších 1,25 milionu korun musí uhradit na fakturách. V Noříně dnes armáda a hasiči dokončili usmrcení přibližně 28 000 brojlerů.

Celá likvidace v Noříně bude podle Bartoše o něco málo levnější než v Tisové, asi o několik set tisíc korun. Zatím je ale těžké odhadovat, nakolik celá likvidace chovu přišla.

Semerád uvedl, že vybití jednoho kusu drůbeže se všemi náklady mohlo stát asi 100 korun. "Aspoň tak tomu bylo, když se usmrcovala drůbež kvůli salmonele," řekl.

Co všechno chovatel zaplatí, není dnes upřesněno. Například výjezd armády se chovateli nejspíš účtovat nebude, řekl Semerád. Chovatel v rámci mimořádných veterinárních opatření může požadovat všechny uznatelné náklady spojené s likvidací, uvedl Semerád.

"Jedná se o náklady za utracení, náhradu za utracená zvířata, náklady za čištění a dezinfekci a ztráty z výpadku produkce," řekl.

Škody jsou nevyčíslitelné

Od utracení chovu má chovatel šest týdnu na to, aby podal žádost. Pak nějaký čas trvá, než se spis doplní, zpřesní a nakonec uzavře. Poté má stát 90 dní, aby chovateli ztráty uhradil, uvedl Semerád.

"Chovatelé uvádějí, že ztratili odběratele, ale to je nevyčíslitelné a nelze jim to hradit. Ale ve výsledku s největší pravděpodobností dostane, co zaplatil," řekl Semerád.

"Že nás to poškodí v celkovém součtu, to je bez komentáře, ale o kolik, to teď nemohu říct," řekl předseda družstva Bartoš.
Společnost se mimo jiné zavázala, že za vybitou drůbež malochovatelů v Tisové a Noříně nakoupí novou.

Prodají ji lidem za sumu, kterou si mohou nárokovat na ministerstvu zemědělství, zbylé náklady doplatí družstvo samo, uvedl Bartoš.
Šestitýdenní kuřice stojí malochovatele běžně 80 až 120 korun.

Za slepici dostanou od státu minimálně 50 korun, cena, kterou dostanou se bude odvíjet od obvyklé ceny na trhu, uvedl Semerád.
"Přespříští týden přijede do Tisové zástupce zemědělské agentury a bude lidem pomáhat s vyplněním žádostí o náhradu škody," řekl Semerád. Stejně tak se patrně brzy objeví také v Noříně, dodal.

Pardubický kraj přispěje družstvu 100.000 korun, částka má například aspoň trochu umořit sumu za zvýšenou spotřebu vody z obecních vodovodů, řekl první náměstek hejtmana Roman Línek. Kraj nejspíš bude zvažovat další výpomoc obcím, dodal radní zodpovědný za zemědělství Petr Šilar.

Vesnička Nořín zažila velké manévry

Večer přijela do vesnice Nořín armáda, která začala s likvidací drůbeže. Vybíjení brojlerů probíhalo nepřetržitě po celou noc. Lidé mají strach z ptačí chřipky i na jiných místech. Například na Olomoucku vytahovali hasiči po upozornění občanů z rybníka mrtvé racky.
Ptačí chřipka však u nich zatím prokázána nebyla.

Vesnička Nořín má jen šedesát obyvatel. Večer tu ale probíhaly takové manévry, které nepamatují ani ti nejstarší usedlíci. Do areálu zemědělského družstva přijelo více než osmdesát vojáků a hasiči až z Prahy.

Hasiči zajistí dekontaminaci techniky a osob společně s armádou.

Zdroj: TV Nova

Tyto slepice se nedožily čtvrtečního rána (foto TV Nova).

Cílem bylo všechny vybít

Cíl státních složek je jediný. Vybít co nejrychleji celý chov o počtu 28 tisíc brojlerů. Hasiči staví dekontaminační línky, spolu a armádou se oblékají do bílých ochranných obleků. Než se začne s likvidací, všichni lidé, kteří nebydlí v Noříně, musí z vesnice.

Celá obec je neprodyšně uzavřena, budou sem najíždět kontejnery, říká policie.

Zhruba v deset hodin večer se začalo s vybíjením drůbeže. Dvě likvidační čety se střídají po několika hodinách až do samého rána. Automobily s kontejnery, ve kterých jsou mrtví brojleři, musí projet dekontaminační linkou.

V celé ČR jsou bezpečnostní opatření

Během dnešního dopoledne veterináři začnou i s utrácením drůbeže místních chovatelů. Jedná se asi o dvě stě kusů slepic a kachen.

Kvůli výskytu ptačí chřipky platí ode dneška na celém území naší republiky mimořádná ochranná opatření.

Podnikatelé nesmí chovat drůbež ve volných výbězích a musí neustále sledovat zdravotní stav zvířat. Zakázány budou trhy a výstavy drůbeže a ptáků, kromě výjimek, které udělí státní veterinární správa.

Kuřata vybíjeli v plynu

"Brojleři se likvidovali ve speciálních plynových kontejnerech, tedy stejným způsobem jako minulý týden v Tisové," uvedl Černohorský.
Jednou z možností bylo zaplynování farmy.

Tento způsob je však náročnější na přípravu. Navíc dodavatel mohl přistavit cisternu s plynem až dnes, tím by se likvidace chovu výrazně zdržela, uvedl Černohorský.

Všechny příjezdové cesty do Nořína jsou od středy dopoledne uzavřené a hlídá je policie. Pouští jen místní obyvatele. Také od středy platí mimořádné veterinární opatření a to v okruhu tří a deseti kilometrů.

"Z tohoto regionu nesmí být vyvážena drůbež do zemí Evropské unie," řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
Nohavová také dodala, že asi 80 papoušků, z nichž část žije ve venkovních voliérách, veterináři ušetří. Budou je však pravidelně kontrolovat.

První náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU/ČSL) uvedl, že obyvatelům regionu žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Na stránkách kraje najdou zájemci obecné zásady chování před nákazou a odkazy na stránky ministerstva zemědělství a státní veterinární správy, dodal Línek.

Hasiči lovili mrtvé racky

Téměř dvě desítky uhynulých racků vylovili dnes hasiči z řeky Moravy v Olomouci. Na uhynulé ptáky v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku upozornili záchranáře tamní obyvatelé.

 

Racky poté předali záchranáři městské policii. Ptáci skončili v asanačním ústavu.

"Ptáci leželi na nedostupném místě u mostu přes řeku Moravu v Novosadské ulici, takže jsme je pomáhali vylovit.

Při rozhovoru se zástupci krajské veterinární správy však zde nebyl důvod k obavě z ptačí chřipky," řekl operační důstojník olomouckých krajských hasičů.

Podle mluvčí olomoucké městské policie Lenky Proškové šlo o naplaveniny staršího data. "Po konzultaci s krajskou veterinární správou i s pracovníky životního prostředí vyplynulo, že zde není nic, co by svědčilo o souvislostech s ptačí chřipkou.

Ptáky jsme dali do pytlů a převezli do asanačního ústavu," řekla dnes  mluvčí městské policie.

Strážníci podle ní předpokládají, že podobných výjezdů v příštích dnech přibude. "Dá se očekávat, že lidé budou v souvislosti s dalším výskytem ptačí chřipky volat.

Podobná situace byla i loni, kdy jsme vyjížděli k uhynulým ptákům 15 až 20 krát denně. Počítáme s tím," doplnila Prošková.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz