Zpravodajství

Srba byl zproštěn viny v kauze Štiřín

Srba byl zproštěn viny v kauze Štiřín
Zdroj: TV Nova

Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba dnes vyslechl další osvobozující rozsudek, tentokrát v kauze Konferenčního centra Štiřín. Pražský městský soud Srbu zprostil obžaloby z údajně asi třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci Štiřína, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Zároveň se Srbou městský soud zprostil obvinění i Evu Tomšovicovou, bývalého ředitele Štiřína Jiřího Zoufala a jednatele stavební firmy Petra Langra. Všem hrozilo až 12 let vězení.

Srba s Tomšovicovou si momentálně odpykávají dvanáctileté tresty vězení za přípravu vraždy novinářky. Policie a žalobci ale Srbu stíhali ještě v dalších dvou kauzách.

Pokud jde o údajnou korupční aféru prý předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů, Srba byl obžaloby pravomocně zproštěn. Osvobozující, ale zatím nepravomocný rozsudek vyslechl Srba i v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě.

V případu Štiřín vinila žalobkyně Srbu a spol. z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 prý ministerstvo zahraničí připravili o víc než 13,6 milionu korun.

Podvod podle obžaloby spočíval v záměrném nadhodnocování faktur na stavební práce ve Štiříně - šlo o opravu střechy, zemní práce a demolici objektu. Některé práce podle žalobkyně nebyly provedeny vůbec.

Podvod se podle obžaloby odehrával tak, že Zoufal požádal ministerstvo o navýšení financí na stavební práce a Srba se prý postaral o to, aby ministerská komise další peníze přidělila. Stavební firmy byly vybírány ve výběrových řízeních, která byla podle Tomšovicové zmanipulovaná.

Langer pak údajně potvrdil provedení určitých stavebních prací, a nadhodnocené faktury tak mohly být proplaceny.

Část peněz, které stavební firmy dostaly nad rámec provedených prací, firmy podle žalobkyně vrátily a právě z nich se prý obžalovaní obohatili. Srbovi podle obžaloby vozili peníze Langer s Tomšovicovou. Postupně mu prý předali nejméně pět milionů korun.

Všichni tři obvinění muži obžalobu od počátku odmítali. Detailní výpověď o údajném podvodu učinila pouze Tomšovicová, která byla klíčovou svědkyní či spoluobviněnou i v dalších Srbových trestních kauzách. Obhajoba obžalovaných mužů ale považuje Tomšovicovou za nevěrohodnou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz