Zpravodajství

Srba byl zproštěn viny v kauze Štiřín

Srba byl zproštěn viny v kauze Štiřín
Zdroj: TV Nova

Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba dnes vyslechl další osvobozující rozsudek, tentokrát v kauze Konferenčního centra Štiřín. Pražský městský soud Srbu zprostil obžaloby z údajně asi třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci Štiřína, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Zároveň se Srbou městský soud zprostil obvinění i Evu Tomšovicovou, bývalého ředitele Štiřína Jiřího Zoufala a jednatele stavební firmy Petra Langra. Všem hrozilo až 12 let vězení.

Srba s Tomšovicovou si momentálně odpykávají dvanáctileté tresty vězení za přípravu vraždy novinářky. Policie a žalobci ale Srbu stíhali ještě v dalších dvou kauzách.

Pokud jde o údajnou korupční aféru prý předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů, Srba byl obžaloby pravomocně zproštěn. Osvobozující, ale zatím nepravomocný rozsudek vyslechl Srba i v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě.

V případu Štiřín vinila žalobkyně Srbu a spol. z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 prý ministerstvo zahraničí připravili o víc než 13,6 milionu korun.

Podvod podle obžaloby spočíval v záměrném nadhodnocování faktur na stavební práce ve Štiříně - šlo o opravu střechy, zemní práce a demolici objektu. Některé práce podle žalobkyně nebyly provedeny vůbec.

Podvod se podle obžaloby odehrával tak, že Zoufal požádal ministerstvo o navýšení financí na stavební práce a Srba se prý postaral o to, aby ministerská komise další peníze přidělila. Stavební firmy byly vybírány ve výběrových řízeních, která byla podle Tomšovicové zmanipulovaná.

Langer pak údajně potvrdil provedení určitých stavebních prací, a nadhodnocené faktury tak mohly být proplaceny.

Část peněz, které stavební firmy dostaly nad rámec provedených prací, firmy podle žalobkyně vrátily a právě z nich se prý obžalovaní obohatili. Srbovi podle obžaloby vozili peníze Langer s Tomšovicovou. Postupně mu prý předali nejméně pět milionů korun.

Všichni tři obvinění muži obžalobu od počátku odmítali. Detailní výpověď o údajném podvodu učinila pouze Tomšovicová, která byla klíčovou svědkyní či spoluobviněnou i v dalších Srbových trestních kauzách. Obhajoba obžalovaných mužů ale považuje Tomšovicovou za nevěrohodnou.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz