Zpravodajství

Soud s Krejčířem odročen: o kauci se definitivně rozhodne v pondělí

Soud s Krejčířem odročen: o kauci se definitivně rozhodne v pondělí

Soud o propuštění uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z vazby na kauci, který johannesburský soud ve čtvrtek odročil na pátek, je opět odročen s tím, že již v pondělí by se mělo definitivně rozhodnout o kauci. „Před soudem v pátek znovu vypovídal český policista Jiří Novák," řekl z Johannesburgu náš reportér Jiří Hynek, který soud sledoval.

Zdroj: TV Nova

Státní zástupkyně Edwardsová naznačila, že uvažovala, aby byl Krejčíř na kauci propuštěn s tím, že by se musel dobrovolně vydat ČR. Státní zástupkyně ale uvedla, ze s tím obhájce Krejčíře nesouhlasí.

Pokračoval křížový výslech policisty Jiřího Nováka

Obhajoba řekla Novákovi, že není možné prokázat Krejčířovi únos Jakuba Konečného, protože Konečný by musel přijít a říct, že byl unesen. Konečný je už dva roky nezvěstný. Novák úvahy právníků Krejčíře odmítl, informoval portál Nova.cz Jiří Hynek.

Obhájci dávali také Novákovi podrobné otázky týkající se jeho pobytu ve vazbách v ČR. Ptají se na okolnosti jeho propuštění a zda se vyhýbal stíhání. "Novák odpovídá klidně," dodal Hynek.

Soudce vyzval obě strany ke stručnosti

Soudce také vyzývá obhájce Krejčíře, aby si odpustil sarkastické poznámky na adresu českého vyšetřovatele Nováka.

Směnka ČSSD?

"Právníci Krejčíře se ptali Nováka na směnku ČSSD. Ptali se, zda v domě Krejčíře policie směnku hledala. Novák to označil za nesmysl," aktuálně informoval Hynek.

Výslech Nováka nakonec skončil

"Soudce Novákovi řekl: "Teď budete jistě šťasten, že můžete jet za svou manželkou, a gratuluji vám ke svatbě." Nyní je na pořadí další svědek z jihoafrického Interpolu," sdělil Hynek.

Dalším svědkem byl pracovníkovi Interpolu JAR.

Seychely potvrdily, že Krejčířův pas je falešný. Krejčíř původně tvrdil, že mu pas vydaly Seychelské úřady. Podle Interpolu například nesouhlasí datum narození. Podle Interpolu je Krejčíř v JAR ilegální imigrant a nesmí v JAR například kupovat nemovitosti.

Soud byl nakonec odročen na pondělí! ... 

Soudce se podle Hynka chce seznámit s dalšími případy, v nichž česká justice Krejčíře vyšetřuje. Líčení má proto pokračovat u soudu v Kempton Parku v pátek od 9:00 SELČ.

Soudní jednání ve čtvrtek začalo krátce před 12:00 SELČ a Novák při něm soudce seznámil s dalšími důkazy, které česká policie proti Krejčířovi shromáždila. O nich vypovídal již v úterý. Mimo jiné prohlásil, že policie v roce 2002 u podnikatele zajistila pozměněné pasy na jména Béla a Polanský. Vedle nich byly v Krejčířově domě nalezeny zbraně a obrazy ukradené při loupeži a větší množství falešných peněz.

Novák se podle serveru také vyjádřil k dokumentu nazvanému Lomikar, který předložila obhajoba a podle nějž český stát připravoval fyzickou likvidaci Radovana Krejčíře. Policista spis označil za pravděpodobné falsum, neboť podle něj dokumenty v České republice vypadají jinak.

Krejčířova obhajoba se pokusila křížovým výslechem

Po Novákově výpovědi se Krejčířova obhajoba pokusila křížovým výslechem zpochybnit důvěryhodnost policisty, neboť se podle jejího názoru v minulosti písemně zavázal, že nemůže proti Krejčířovi svědčit. Podle Nováka mu to však již české úřady umožnily.

Obhájci rovněž kritizovali délku vyšetřování Krejčířovy kauzy v Česku, což však Novák zdůvodnil závažností obvinění, kvůli kterým je podnikatel v České republice stíhán. Patří mezi ně několik majetkových deliktů, ale také údajná příprava vraždy. Naopak podle Hynka zdůraznil, že případ záměrně protahují Krejčířovi advokáti.

České úřady usilují o vydání uprchlého podnikatele zpět do Česka. Snaží se proto zabránit jeho propuštění z jihoafrické vazby, aby znovu neuprchl. Jihoafrický soud však nejprve posoudí žádost Krejčířových obhájců o propuštění zadrženého z vazby, až poté se bude zabývat jeho případným vydáním do ČR. Podnikatel je údajně ochotný složit kauci ve výši pěti milionů randů, což je v přepočtu zhruba 15 milionů korun.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz