Zpravodajství

Ptačí chřipka: Obce se pomalu vzpamatovávají

Ptačí chřipka: Obce se pomalu vzpamatovávají

Obce Tisová a Nořín na Orlickoústecku se pomalu vzpamatovávají z událostí posledních dnů, kdy se tu objevil vir H5N1. V okolí obou obcí bylo vyhlášeno několik ochranných pásem. Pro velkochovy a zpracovatele drůbeže, ale i drobné chovatele v těchto pásmech, stále platí přísná opatření.

Kdo by je porušil, tomu hrozí až několikamilionové pokuty

Pan Miloslav bydlí v prvním ochranném pásmu. Plošné vybíjení drůbeže se ho tak naštěstí už netýká. Sám chová 13 slepic. Od středy je má zavřené v garáži.

Venkovní výběhy pro drůbež jsou prázdné. Dokonce i psy je tu zakázáno pouštět z vodítek, aby náhodou nepřišli do styku s nakaženým ptactvem.

Do ochranného pásma , kde platí přísná opatření, spadá i podnik Intergal na zpracování drůbeže. I tady platí přísná bezpečnostní opatření. Každé auto, které chce projet musí projít důkladnou dezinfekcí.

Pokud se neobjeví další nákaza, opatření budou platit 30 dnů

O něco lépe jsou na tom lidé na Břeclavsku. Přestože tady byla v pondělí nalezena labuť, která v sobě měla virus H5N1, drůbež se tady zatím vybíjet nebude.V místě nálezu uhynulé labutě byla nařízena mimořádná veterinární opatření, která zde budou platit příštích patnáct dnů

Místní lidé podle veterinářů nemusejí mít z nákazy obavy. Ta je prý možná pouze během přímé manipulace s uhynulým zvířetem.

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz