Zpravodajství

Poslanci ODS chtějí snížit porodné

Poslanci ODS chtějí po vládě, aby snížila porodné. Podle nich by lidé neměli dostávat za první dítě 17 a půl tisíce korun, ale jen 13 tisíc. Ministr práce a sociálních věcí je pro. Tvrdí totiž, že by stát ušetřil několik stovek miliónů.

Opozice s tím nesouhlasí

Jak říká, šetřit na rodinách se může vymstít.
„V dnešní době není sranda mít dítě, každá koruna se hodí," říká paní Dagmar Kopečková ze Zlína. A ví dobře o čem mluví. Sama totiž miminko čeká.

Takový kočárek stojí třeba dvanáct tisíc a postýlka pět tisíc korun.Tím to přitom zdaleka nekončí. Dítě potřebuje oblečení, plíny, kosmetiku nebo třeba autosedačku. Ještě než se narodí, tak rodiče stojí několik desítek tisíc.

Dnes stát vyplácí porodné 17,5 tisíce. Koalice se původně dohodla, že ho sníží na 15 tisíc.Teď ale poslanci ODS žádají další škrty. Za narození dítěte by tak rodiče získali jen 13 tisíc.

Se snížením porodného souhlasí i ministr práce a sociálních věcí

Podle něj by stát ušetřil několik stovek miliónů.„To navýšení v minulém roce na 17,5 tisíce bylo naprosto populistickým návrhem," tvrdí Nečas.Faktem ale je, že toto zvýšení před volbami podpořili i poslanci dnešní vládní koalice. Zejména lidovci. Ani teď se jim přitom do snižování nechce, i když by prý nebyla až taková tragédie.

„Kdyby vláda tolik nesnižovala firemní daně, nemusela by šetřit na porodném," tvrdí místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
„ Je to zvěrstvo a trestání lidí, kteří si dovolí mít děti. Je to arogance této vlády," tvrdí zase Zdeněk Škromach (ČSSD).

To ale ministr Nečas odmítá. Podle něj rodiny budou daňově zvýhodněny, což by jim mělo pomoci více než stávající jednorázový příspěvek k narození dítěte.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz