Zpravodajství

Pražští kriminalisté pátrají po vzácné soše Neptuna

Pražští kriminalisté pátrají po vzácné soše Neptuna
Zdroj: TV Nova

Pražští kriminalisté pátrají po velmi vzácné soše Neptuna staré 130 let, která původně zdobila kašnu v Havlíčkových sadech na Vinohradech. Její cena se odhaduje na tři miliony korun. Neptuna totiž vytvořil známý sochař Bohuslav Schnirch. Jeho nejznámější dílo jsou trigy na Národním divadle.

V Havlíčkových sadech se pod umělou skálou nachází jeskyně, rovněž vytvořená lidskou rukou. Bývala tu kdysi oblíbená zahradní restaurace, ozdobená jezírkem se sochou Neptuna. Neptuna z jemného hustého pevného pískovce vytvořil v letech 1875 - 1877 Bohuslav Schnirch za spolupráce Jana Vorlíčka. Sochu tvoří dvě části: horní je klečící postava Neptuna s mušlemi, dolní tvoří bohatě členěný sokl - skalka s rostlinnými motivy. Podle svědectví pamětníků dosahuje plastika výšky až téměř čtyři metry a její šířka se odhaduje nejméně na tři metry.

V roce 1974 začal s rekonstrukcí sochy akademický sochař Jan Bradna. Jenže sochu pořád ničili vandalové, a tak byla převezena a zrestaurována na Kavčích horách.

Socha Neptuna ale zmizela a to z areálu bývalého podniku Sady, lesy, zahradnictví. Poslední důkaz o tom, že tu socha byla, je z roku 1997. Pátrat se po ní ale začalo až devět let poté.

Tří a půlmetrový Neptun prý může být buď někde v zahraničí, nebo může zdobit kašnu nějaké vily v Čechách. Rekonstrukci grotty si sochař Bradna neumí představit. Vytvořit teď kopii bez předlohy je podle něj téměř nereálné.

Jeskyně čeká rekonstrukce

Jeskyně v Havlíčkových sadech čekárekonstrukce, a proto se Neptun začal hledat až teď. Policisté mají podezření, že sochu někdo ukradl na objednávku.

Při přípravných pracích však bylo ale zjištěno, že není známo, kde se Neptun nachází. Krádež uměleckého díla vyšla najevo teprve v loňském roce. Socha Neptuna byla pravděpodobně odcizena neznámým pachatelem ze zázemí zahradnické firmy na Kavčích horách, kde byla naposledy viděna v 90. letech. Městská část Praha 2 podala proto trestní oznámení o odcizení uměleckého předmětu na Policii ČR.

Radnice Prahy 2 vypsala odměnu 50 000 korun

Radnice Prahy 2 dá padesátitisícovou odměnu tomu, kdo dá policii informace, které ji dovedou k soše. Kdyby se socha našla, originál by se do Havlíčkových sadů nevrátil, jedině kopie.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz