Zpravodajství

Do některých výtahů se dostanete, ale bez vozíčku!

Národní radě osob se zdravotním postižením se nelíbí, jakým způsobem se v naší zemi rekonstruují výtahy. Podle nařízení Evropské unie musí být totiž vybaveny vnitřními bezpečnostními dveřmi. Jenomže podle postižených majitelé domů vybírají co nejlevnější řešení, což vede k tomu, že se zmenšuje vnitřní prostor výtahu. A tak se vozíčkáři často do rekonstruovaného výtahu nedostanou.

Klasický výtah v Praze 10: Paní Kadlecová na těsno, ale přece vjede dovnitř a odjíždí. V domě, kde má paní Kadlecová známé, je rekonstruovaný výtah, šance na odjezd je ale nulová. Nikoho totiž nenapadlo při konstrukci, že vnitřní kabinové dveře budou překážet vozíčkářům.A to je opravdu zásadní problém, který se týká tisíců výtahů.

Stavební úřad v Praze 10 vozíčkáře chápe, ale nemůže „prý" nic dělat

Vyhláška jak je prý v souladu s Evropskou unií, a tak se na vozíčkáře zkrátka nemyslí.Nadřízený Magistrát hlavního města Prahy je ale jiného názoru a k výtahům obecně říká: „Pokud už jednou výtahy fungovaly tak, že do nich vozíčkáři měli přístup, tak už není možné je upravit tak, aby se do něj po úpravách nedostali," řekl Oldřich Tichý z pražského magistrátu.

Národní rada pak ale nechápe, proč v domě, který patří právě pražskému magistrátu a kde sídlí Konto Bariéry, byl také nevhodně rekonstruován výtah.

Ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo, že vyzve všechny stavební úřady, aby úpravy výtahů pohlídaly a v případě oficiálních stížností na ty nevhodně rekonstruované resort vše prošetří a zváží, zda nařídí jejich výměnu.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz