Zpravodajství

Tajný poklad našli památkáři na zámku v Manětíně

Veliké překvapení čekalo na památkáře na zámku v Manětíně na Plzeňsku. Barokní truhla, která tam je desítky let, totiž skrývala tajné zásuvky. Přestože ji už po válce prozkoumali odborníci, teprve nyní se podařilo odhalit její tajemství.

Nečekaný objev památkáře doslova nadchnul

Barokní sekretář je na zámku zřejmě od 18. století, po válce jej prohlédli a zaevidovali památkáři, tajné zásuvky ale neobjevili. Všimli si jich odborníci až teď , když pořizovali fotodokumentaci před restaurováním.

Kolem truhly prošly za posledních šest desetiletí tisíce lidí, nikdo včetně odborníků ale netušil, že ukrývá poklad

Za zásuvkami s intarziemi jsou v truhle další čtyři tajné. Ukrývaly například čtyři miniatury s portréty Lažanských a jejich příbuzných. Nechybí soupis zvěře z roku 1943 nebo stejně starý dopis hraběnce Lažanské.

Dáma z Bečova v dopise mluví o svém zdraví, ptá se na zdraví paní Tutzi a mluví také o svém lázeňském pobytu.

Tajné zásuvky jsou za čtyřmi z osmi menších šuplíčků sekretáře. Všechny mají stejnou hloubku, i proto zřejmě nikoho nenapadlo, že je za nimi ještě tajná skrýš.

Objevené dokumenty a miniatury prozkoumají odborníci

Lidé na dalších zámcích teď pravděpodobně také začnou zkoumat, zda poklad neukrývá nějaký další nábytek. Nalezený poklad se pak vrátí zpět na zámek a už na podzim by ho mohli vidět návštěvníci v expozici.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz