Zpravodajství

Bělorusku a Kubě se zřejmě blýská na lepší časy

Bělorusku a Kubě se zřejmě blýská na lepší časy. Rada OSN totiž rozhodla vyškrtnout obě země ze svého seznamu monitorovaných států kvůli porušování lidských práv. V Bělorusku natáčel náš štáb a jako zahraniční novináři neměli v policejním státě Alexandra Lukašenka rozhodně na růžích ustláno. Přímo v Bělorusku byl i náš redaktor Jiří Borovec.

Natáčet v Bělorusku státní instituce je pro novináře tvrdý oříšek, novinářské akreditace jsou vám prakticky k ničemu.

U Ministerstva obrany u našeho štábu byla hlídka prakticky okamžitě. Plukovník běloruské armády štábu televize Nova vysvětloval, že budova se prostě natáčet nesmí.

„Natočte si tu protější,ta je také pěkná . Ale tuhle rozhodně ne," řekl plukovník.

„Běloruské ministerstvo zahraničí stále tvrdí, že země je otevřená celému světu, ani u jeho sídla jsme se ale dlouho neohřáli," řekl náš redaktor Jiří Borovec.

U rezidence prezidenta se nesmí prakticky vůbec

U rezidence prezidenta se nesmí prakticky vůbec nic a to platí i pro Bělorusy. Budova je totiž jakýmsi centrálním mozkem země.

U ústředí běloruské KGB to bylo naprosto stejné. To, že byl náš štáb akreditovaný a tudíž prověřený, ostrahu netrápilo.

Ani minským metrem se štábu TV Nova nepodařilo vůbec projet, náš štáb tentokrát už s tlumočnicí totiž skončil na policejní služebně. Policisté stále něco prověřovali, telefonovali a zase prověřovali.

Nakonec se však našemu štábu pár obrázků natočit podařilo, tedy alespoň něco. „Běloruská „milice" zřejmě zjistila, že jsme normální lidé a ne žádní záškodníci, kteří se chtějí pokusit o státní převrat, dodal Borovec.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz