Zpravodajství

Česko bude získávat odborníky i z Indie

Česko bude získávat odborníky i z Indie

Česko rozšiřuje ode dneška seznam států, z nichž by chtělo přilákat odborníky. K 11 zemím tak přibyla Indie. Projekt ministerstva práce k získání zahraničních pracovníků se nyní zaměří víc i na vysoce kvalifikované cizince.


Nabízí jim povolení k trvalému pobytu v ČR už za rok a půl. Podle zákona je lhůta pětiletá. Pro ostatní účastníky projektu trvá dva a půl roku. Do programu se mohou hlásit i absolventi českých vysokých a středních škol.

Česko získává odbornícky od roku 2003

Česko odstartovalo projekt k získávání odborníků z ciziny v roce 2003. Pilotní fáze má trvat pět let. Má vyzkoušet možnosti budoucí přistěhovalecké politiky. Cizincům stát nabízí za jejich dovednosti a znalosti možnost zůstat v ČR natrvalo po zkrácené lhůtě. Musejí ale mít dlouhodobější povolení k práci.

Do projektu se ke konci května zapojilo 642 lidí, vysokoškolské vzdělání mělo 410 z nich. Ministr průmyslu Martin Říman již dříve řekl, že by chtěl zavést zelené karty, díky nimž by cizinec mohl pro danou firmu v ČR pracovat dva roky. Rád by jimi prý projekt ministerstva práce nahradil.

Po roce a půl budou moci v projektu nově o trvalý pobyt požádat zahraniční vysokoškoláci, kteří v Česku budou pracovat ve svém oboru na pozicích, kde je vysokoškolské vzdělání nutné.

Při ztrátě zaměstnání budou mít účastníci programu místo nynějších 30 dnů 45 dnů na to, aby si našli nové místo. Od pololetí do konce června 2008 se do projektu může přihlásit až 2000 cizinců z některých zemí bývalého Sovětského svazu, z vybraných států Balkánu či z Kanady.

Podle hodnotící zprávy o projektu je přírůstek počtu uchazečů nižší, než se předpokládalo. Zatím se do něj mohlo zapojit až 3000 lidí. Důvodem může prý být nezájem cizinců o usazení v ČR, zkrácení původně desetileté zákonné lhůty k získání trvalého pobytu na pět let i složité vyřizování povolení.

Za překážku považují odborníci také to, že Česko stále nemá seznam nedostatkových profesí. Upozorňují i na to, že ze zahraničí je velmi obtížné si práci v ČR obstarat.

Projekt se zatím soustředil především na státy mimo EU, jejichž občané tvoří největší podíl zahraničních zaměstnanců s pracovním povolením.

Na konci loňska mělo v ČR povolení k práci asi 61 500 cizinců. Zhruba 85 procent z nich pocházelo ze zemí, které jsou do programu zahrnuty. Patří mezi ně například Ukrajina, Moldavsko či Bělorusko.

Od roku 2002 do konce loňska vydal stát na program 21,3 milionu korun. Česko pořádá také informační kampaně ve státech, odkud cizinci přicházejí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz