Zpravodajství

DNA zjistí, kdo byli vlastně Přemyslovci

DNA zjistí, kdo byli vlastně Přemyslovci

Brzy bude možná odhaleno jedno z velkých tajemství české historie. Pozůstatky rodu Přemyslovců budou podrobeny testům DNA. Nová metoda bude dnes představena na Pražském hradě. Její pomocí chtějí historici zjistit skutečnou totožnost našich slavných panovníků.

Zdroj: TV Nova

Pomocí techniky DNA, kterou používají kriminalisté, vědci zjistí, kdo vlastně v hrobkách na Pražském Hradě odpočívá.

Projekt je zaměřen na lepší určení příbuzenských vztahů mezi členy přemyslovské rodiny, protože u řady těch ostatků je pochybnost, zda skutečně to jsou nebo nejsou Přemyslovci.

Analýza by měla například udělat přítrž dohadům týkajícím se hrobu označovaného jako K1. Dodnes totiž nikdo přesně neví, čí že ostatky v něm vlastně jsou.

Odborníci nevylučují překvapení. Z výzkumů se můžeme například dovědět, zda byli Přemyslovci opravdu Slované. Nevylučuje se ani nález dosud neznámých potomků královského rodu.

Projekt pracuje převážně s kostmi 19 osob. Jedná se všechno o knížata do roku 1 100. Ten nejposlednější je Břetislav II.

Velký geneticko-historický průzkum by měl vypuknout v lednu 2008. Turisté a návštěvníci se však nemusí žádných omezení obávat.

Pokud by ale genetici potvrdili například domněnky, že se v případě bojovníka jedná o nejstaršího Přemyslovce, historici by zřejmě museli přepsat učebnice. Za nejstaršího je totiž dnes považovaný kníže Bořivoj I.

To, zda nejstarším Přemyslovcem zůstane Bořivoj I., nebo se jím nově stane takzvaný bojovník, bychom mohli vědět na konci příštího roku.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz