Zpravodajství

KREJČÍŘ EXKLUZIVNĚ: Rozsudek až v pátek, soudce řeší náramek

KREJČÍŘ EXKLUZIVNĚ: Rozsudek až v pátek, soudce řeší náramek
Zdroj: TV Nova

Podle informací advokátů se rozsudek s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem odkládá na pátek. Soudce chce totiž zjistit, zda je možné dát Krejčířovi elektronický monitorovací náramek, uvedl pro nova.cz reportér Jiří Hynek.

Obhájci u soudu v pondělí navrhovali, aby Krejčíř dostal náramek s elektronickým čipem. Ten by monitoroval jeho pohyb po JAR a zabezpečil, že bude pod dozorem po případném propuštění na kauci.

Soud má zvážit případné propuštění Krejčíře na kauci do doby, než rozhodne o jeho vydání do České republiky. Kdyby dostal sledovací náramek, měla by policie přehled o tom, kde je.

Náramek nahrazuje vězení

Elektronický náramek využívají některé státy jako pomůcku u domácího vězení u méně závažných trestných činů. Odsouzený nejde za mříže, ale nesmí v určených hodinách opustit vymezený prostor, většinou své bydliště. Přitom třeba může nadále docházet do zaměstnání.

Kdyby chtěl odsouzený s náramkem opustit daný prostor nebo si náramek sundat, okamžitě to zjistí dispečink.

Spoří náklady, používá se třeba v USA

Zařízení monitoruje satelitní navigační systém, který informuje o poloze náramku například prostřednictvím sítě mobilních telefonů. Funkci náramku může také plnit třeba elektronický čip.

Systém, spořící až tři čtvrtiny běžných nákladů na vězně, funguje například ve Spojených státech, Velké Británii, skandinávských zemích nebo na Slovensku. Uvažuje se také o jeho zavedení v České republice.

Krejčíř si měl původně dnes v jihoafrickém Johannesburgu vyslechnout definitivní rozsudek o jeho případném propuštění nebo vydání do Česka. Prostřednictvím svých právníků nabízí kauci 15 milionů korun. 

Prokurátor v pondělí u soudu trval na tom, aby Krejčíř zůstal ve vazbě.

Soudci se však nelíbí zdlouhavé vyšetřování Krejčířova případu v Česku, uvedl pro nova.cz v pondělí Hynek.

Vyšetřování v ČR se podle soudce táhne dlouho, což podle něj může znamenat, že česká policie nemá proti Krejčířovi dost důkazů.

Český policista toho prý moc neřekl

S rychlostí, jakou ČR případ vyšetřuje, to vypadá na dalších deset let, řekl dnes soudce na adresu českých vyšetřovatelů. Soudce navíc kritizoval výpověď českého policisty Jiřího Nováka.

Řekl, že Novák toho příliš nevěděl ani o svých vlastních případech. Novák přitom vypovídal u soudu dlouhých deset hodin. Podle mluvčí jihoafrického Interpolu si vedl velmi dobře.

Prokurátor se pustil do polemiky se soudcem. Tvrdí, že Krejčíř je ilegální imigrant a navíc člověk, který často lže, informoval náš server Hynek. Krejčířovi by také mohlo přítížit, že chtěl nakupovat nemosvitosti v JAR.

Krejčířovi údajně usilovali o život 

Krejčířův advokát u soudu uvedl, že jeho klient byl v ohrožení života. Musel si prý najímat bodyguardy. Advokát také zmínil údajnou operaci Lomikar. Ta měla údajně představovat plány na Krejčířovu likvidaci.

V závěru dnešního přelíčení  dorazila k soudu také Krejčířova matka Naděžda, přijela rovnou z letiště, uvedl Hynek.

Stíhaní v Krejčířově kauze se údajně zbláznili

Žalobkyně přerušila trestní stíhání dvou mužů, kteří byli zároveň s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem obviněni v kauze údajného tunelování společnosti Technology Leasing.

V případu údajného úvěrového podvodu bylo stíháno celkem deset lidí, dva z nich ale po obvinění postihla duševní choroba. Krejčíř je momentálně ve vazbě v Jihoafrické republice (JAR), Česká republika žádá o jeho vydání.

U dvou mužů z celkem deseti obviněných bylo stíhání přerušeno, protože nejsou kvůli duševní chorobě schopni chápat smysl trestního řízení, řekla  státní zástupkyně.

Podle ní jde o dočasné rozhodnutí, pokud by v budoucnu znalci konstatovali, že duševní nemoc pominula, stíhání dvojice by pokračovalo.

V kauze Technology Leasing dosud čelilo osm lidí, včetně Krejčíře, obvinění z úvěrového podvodu spáchaného ve prospěch zločinného spolčení, za což hrozí až 12 let vězení.

Dva další muži jsou stíháni za trestný čin zneužívání informací v obchodních styku, hrozí jim dva roky až osm let odnětí svobody.

Policie v případu Technology Leasing viní Krejčíře a další lidi z toho, že na sklonku roku 2003 firmu vytunelovali přes úvěr u České spořitelny. Škoda, kterou údajně podvodem způsobili, se odhaduje na 150 milionů korun.

Krejčířovo zatčení v JAR vše zkomplikovalo

Vyšetřování kauzy je již u konce, obvinění se seznamují s trestním spisem. Hladký průběh seznamování ale zkomplikovalo dubnové zadržení Krejčíře na johannesburském letišti.

Krejčíř byl totiž dosud stíhán jako uprchlý a v takových případech se za obviněného seznamuje se spisem advokát. Protože ale Krejčíř pobývá ve vazbě, jeho obhájce Tomáš Sokol se v kauze Technology Leasing odmítl seznámit se spisem místo klienta.

ČTK nedávno řekl, že podle něj už podnikatel uprchlý není a má právo seznámit se se spisem sám. Žalobkyně se nechtěla k této otázce vyjadřovat, připustila ale, že procesní postavení Krejčíře se musí vyhodnotit.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz