Zpravodajství

Občanští demokraté chtějí zdanit odboráře

Odborům hrozí, že přijdou o desítky miliónů korun. Poslanci ODS chtějí, aby neměly výjimku ze zákona a musely nově danit příspěvky od členů. Těch mají bezmála 800 tisíc. Celkově tak odboráři hospodaří se stovkami miliónů. Není proto divu, že se bouří. Někteří jsou dokonce připraveni stávkovat.

Odboráři u nás se těší dvěma výhodám. Až do výše třech tisíc ročně si mohou z daní odečíst svoje příspěvky. Odborové svazy navíc získané peníze od svých členů nemusí danit vůbec.

Ze zákona jsou totiž v tomto osvobozeny od daně z příjmu. Stejně jako třeba profesní sdružení nebo politické strany. Části poslanců ODS je to ale trnem v oku.

Poslanci ODS proto chtějí, aby odboráři o tyto své výsady přišly. A je jim prý jedno, jestli se jim to bude líbit nebo ne.

Mezi odboráři to okamžitě vyvolalo paniku. Na jejich stranu se postavila také opozice.

"To je pro ODS typické, nejraději by odbory zrušila úplně," řekl TV Nova poslanec ČSSD David Rath.

Někteří odboráři dokonce začali vládě hrozit i stávkou.

A nejen kvůli svým příspěvkům. Vadí jim také to, že poslanci ODS chtějí snížení daní z příjmů fyzických a právnických osob kompenzovat například krácením porodného nebo zvýšením DPH u potravin.

Chtějí také slyšet, co si o tom myslí ten, kdo má státní finance na starosti. Ministr financí se ale zatím k jednotlivým představám poslanců ODS nevyjádřil. Podle mluvčího čeká na to, až mu jeho úředníci všechno pořádně spočítají.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz