Zpravodajství

Do ČR jezdí stále méně západních turistů

Stále méně zahraničních turistů ze západních zemí jezdí do České republiky. Říká to nejnovější průzkum Asociace českých cestovních kanceláří. Nejvýrazněji se tento pokles projevuje v hlavním městě, které je hlavním centrem turistického ruchu. Pokles tu je prý deset procent oproti loňskému roku.

Příkladem toho je například Staroměstské náměstí v turistické sezóně. Zatímco v loňských sezónách se člověk musel protlačit přes davy turistů, dnes v pohodě projede i autem.

Potvrzují to i obchodníci, kteří podnikají v historickém centru prahy. Podle nich je to znát jak na tržbách, tak na návštěvnosti.

Kromě restauratérů a obchodníků se suvenýry dopadl menší zájem turistů i na pražský hrad. Oproti loňskému červnu mu klesly tržby téměř o deset procent (9,1%).

Do České republiky přitom loni přijelo na 6,5 milionů turistů. Skoro šedesát procent z nich přitom přijeli do Prahy. I na dalších turisticky atraktivních místech, ale pociťují pokles návštěvnosti.

Kutná hora: Oproti loňsku je ten pokles tak o deset procent

Podle odborníků je to proto, že jsme se osmnáct let po revoluci dostali do takzvaného období druhých návštěv. to znamená, že většina turistů ze západních zemí tu už jednou byla a jeli by sem podruhé. To se jim už ale nechce.

A není se přitom čemu divit. „To věčné okrádání a neslušné chování, které tady v České republice máme. Všichni turisté to mají napsané ve svém průvodci a poté co viděli naše světoznámé památky, tak se jim sem už na druhou návštěvu nechce, řekl Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří.

Pokles turistů ze západních zemí se dá podle odborníků z cestovního ruchu předpokládat i do budoucna.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz