Zpravodajství

VIDEO: Gripeny opět vzlétly, doprovodily Cessnu 172

VIDEO: Gripeny opět vzlétly, doprovodily Cessnu 172

Na českém nebi se objevily stíhačky JAS-39 Gripen. Stíhačky zasahovaly, neboť letadlo Cessna 172 vysílalo tísňový signál. Dva gripeny doprovodily cessnu až na letiště v Rakovníku, kde přistála. Našemu serveru to sdělil šéf čáslavské letky gripenů Petr Mikulenka. Reportáž připravil Adam Halmoši.

Zdroj: TV Nova

"Dva Gripeny zasahovaly kolem jedenácté hodiny dopoledne," sdělil našemu serveru velitel čáslavské základny Petr Mikulenka. Podle něj dva lidé v Cessně 172 vysílali tísňové volání. Severozápadně od Prahy u Kralup nad Vltavou dva Gripeny letadlo dostihli.

Situace vypadala dramaticky. Nikdo totiž nedokázal s letounem navázat spojení.

"Pokud by se letadlo odchýlilo z plánované trasy a zamířilo k nějakému strategickému objektu, tak by mohlo dojít k jeho sestřelení," sdělil TV Nova mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

"Když posádka cessny uviděla stíhačky, tísňové volání přestalo," řekl Mikulenka. Gripeny doprovodily cessnu na letiště v Rakovníku, kde bez větších potíží přistála.

Zatím není jisté, zda šlo o technickou závadu na přístroji, nebo o pochybení pilota. Případem se bude zabývat Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod.

Jde vůbec o první případ, kdy přistání sportovního letounu provázely dva armádní gripeny. 

Další akce stíhaček

Čáslavští vojenští piloti pomohli v lednu maďarskému civilnímu letadlu typu Foker, které při letu z Německa do Polska ztratilo spojení s řízením letového provozu. Stíhačky ho našly na severu Čech a doprovodily ho nad polské území.

Signál k pohotovosti dostali piloti v 21:34, za dalších 18 minut vzlétli. Měli za úkol najít a identifikovat malé dvoumotorové letadlo typu Foker, které letělo z Drážďan a míjelo Frýdlanstký výběžek. Stíhačky letadlo našly a doprovodily až nad Polsko, kde si je převzali tamní dispečeři. Těm se mezitím podařilo s civilním letadlem navázat spojení a českým pilotům dali pokyn k návratu. Akce skončila v 22:54.

K ostrému startu vzlétly z Čáslavi stíhačky Jas-39 Gripen i loni v říjnu, kdy pomohly letounu Boeing 737 nizozemské společnosti KLM letícímu z Rakouska do Německa. Jeho piloti chtěli při přeletu nad Českem ověřit, zda nemají otevřeny dveře nákladového prostoru.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz