Zpravodajství

VIDEO: Gripeny opět vzlétly, doprovodily Cessnu 172

VIDEO: Gripeny opět vzlétly, doprovodily Cessnu 172

Na českém nebi se objevily stíhačky JAS-39 Gripen. Stíhačky zasahovaly, neboť letadlo Cessna 172 vysílalo tísňový signál. Dva gripeny doprovodily cessnu až na letiště v Rakovníku, kde přistála. Našemu serveru to sdělil šéf čáslavské letky gripenů Petr Mikulenka. Reportáž připravil Adam Halmoši.

Zdroj: TV Nova

"Dva Gripeny zasahovaly kolem jedenácté hodiny dopoledne," sdělil našemu serveru velitel čáslavské základny Petr Mikulenka. Podle něj dva lidé v Cessně 172 vysílali tísňové volání. Severozápadně od Prahy u Kralup nad Vltavou dva Gripeny letadlo dostihli.

Situace vypadala dramaticky. Nikdo totiž nedokázal s letounem navázat spojení.

"Pokud by se letadlo odchýlilo z plánované trasy a zamířilo k nějakému strategickému objektu, tak by mohlo dojít k jeho sestřelení," sdělil TV Nova mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

"Když posádka cessny uviděla stíhačky, tísňové volání přestalo," řekl Mikulenka. Gripeny doprovodily cessnu na letiště v Rakovníku, kde bez větších potíží přistála.

Zatím není jisté, zda šlo o technickou závadu na přístroji, nebo o pochybení pilota. Případem se bude zabývat Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod.

Jde vůbec o první případ, kdy přistání sportovního letounu provázely dva armádní gripeny. 

Další akce stíhaček

Čáslavští vojenští piloti pomohli v lednu maďarskému civilnímu letadlu typu Foker, které při letu z Německa do Polska ztratilo spojení s řízením letového provozu. Stíhačky ho našly na severu Čech a doprovodily ho nad polské území.

Signál k pohotovosti dostali piloti v 21:34, za dalších 18 minut vzlétli. Měli za úkol najít a identifikovat malé dvoumotorové letadlo typu Foker, které letělo z Drážďan a míjelo Frýdlanstký výběžek. Stíhačky letadlo našly a doprovodily až nad Polsko, kde si je převzali tamní dispečeři. Těm se mezitím podařilo s civilním letadlem navázat spojení a českým pilotům dali pokyn k návratu. Akce skončila v 22:54.

K ostrému startu vzlétly z Čáslavi stíhačky Jas-39 Gripen i loni v říjnu, kdy pomohly letounu Boeing 737 nizozemské společnosti KLM letícímu z Rakouska do Německa. Jeho piloti chtěli při přeletu nad Českem ověřit, zda nemají otevřeny dveře nákladového prostoru.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz