Zpravodajství

Nastane konec opisování na českých univerzitách?

Unikátní projekt připravuje Masarykova univerzita v Brně. Oslovila ostatní vysoké školy s tím, aby společně vytvořily databázi všech studentských prací, pomocí které bude možné ověřit, zda je vysokoškoláci neopisují. Projekt chválí i ministerstvo školství. Školám na něj ale kvůli škrtům v rozpočtu nepřispěje ani korunou.

Stále je dost studentů, kteří nemají problém zkopírovat cizí práci a vydávat ji za svou vlastní. Třeba Vysoká škola ekonomická v Praze nabízí profesorům, kteří plagiát odhalí, odměnu.

"Kolega student stáhnul seminární práci, jejímž autorem byl dokonce sám profesor," řekl TV Nova jeden ze studentů.

V poslední době se v Hradci Králové vyskytl dokonce jeden hromadný případ na fakultě humanitních studií. Sedm studentů muselo před disciplinární komisi. Čtyři z nich pak škola vyhodila.

Masarykova univerzita začala loni používat program, který umí plagiáty odhalit. Teď rozjíždí projekt, díky kterému má do roka vzniknout celostátní databáze studentských prací.

Masarykova univerzita si nemůže svého počítačového detektiva vynachválit. Program ale funguje hlavně jako prevence. Studenti se víc bojí opisovat.

Autoři projektu počítají s tím, že by se do něj mohly postupně zapojit i slovenské vysoké školy a další zahraniční univerzity.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz