Zpravodajství

Před 10 lety zaplavila Moravu velká voda

Před 10 lety zaplavila Moravu velká voda
Zdroj: TV Nova

Morava, Slezsko a východní Čechy vzpomínají na smutné výročí. Před deseti lety třetina republiky zažila jednu z nejničivějších živelných katastrof na našem území.

Domy v některých obcích doteď jejich majitelé opravují - v obci na Bruntálsku, se zase bojí, že se z nově opravených domů budou muset vystěhovat kvůli protipovodňové hrázi.

Červenec před deseti lety. Během 11 dnů smetla velká voda stovky domů, zničila silnice a mosty a taky zabíjela. Jedna z prvních obcí, přes kterou se povodňová vlna přehnala byly Nové Heřminovy. Obyvatelé před vodou nestačili utíkat.

V Nových Heřminovech na Bruntálsku jsou následky povodní stále vidět. A teď, když se obec stále ještě pomalu vzpamatovává, by měla být znovu pod vodou - tentokrát kvůli přehradě za tři miliardy, která má chránit před stoletou vodou. Heřminovští proti ní už několik let bojují - stěhovat se z nově opravených domů nikdo nechce.

Voda se ze severní Moravy hnala rychle na jih. Pod vodou už byla Ostrava, Olomouc i Přerov když vodní živel dorazil do Troubek nad Bečvou. Polovinu vesnice doslova zničil - 9 lidí zemřelo, 150 jich přišlo o své domovy.

Voda v Troubkách odnesla často prakticky celé ulice. Stovky domů už ale byly postaveny znovu.

Skoro celé Otrokovice byly další obětí - voda tu dosahovala i do 5ti metrové výšky. Víc než 6000 lidí museli evakuovat.

Povodeň tehdy zabila 53 lidí, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz