Zpravodajství

Před 10 lety zaplavila Moravu velká voda

Před 10 lety zaplavila Moravu velká voda
Zdroj: TV Nova

Morava, Slezsko a východní Čechy vzpomínají na smutné výročí. Před deseti lety třetina republiky zažila jednu z nejničivějších živelných katastrof na našem území.

Domy v některých obcích doteď jejich majitelé opravují - v obci na Bruntálsku, se zase bojí, že se z nově opravených domů budou muset vystěhovat kvůli protipovodňové hrázi.

Červenec před deseti lety. Během 11 dnů smetla velká voda stovky domů, zničila silnice a mosty a taky zabíjela. Jedna z prvních obcí, přes kterou se povodňová vlna přehnala byly Nové Heřminovy. Obyvatelé před vodou nestačili utíkat.

V Nových Heřminovech na Bruntálsku jsou následky povodní stále vidět. A teď, když se obec stále ještě pomalu vzpamatovává, by měla být znovu pod vodou - tentokrát kvůli přehradě za tři miliardy, která má chránit před stoletou vodou. Heřminovští proti ní už několik let bojují - stěhovat se z nově opravených domů nikdo nechce.

Voda se ze severní Moravy hnala rychle na jih. Pod vodou už byla Ostrava, Olomouc i Přerov když vodní živel dorazil do Troubek nad Bečvou. Polovinu vesnice doslova zničil - 9 lidí zemřelo, 150 jich přišlo o své domovy.

Voda v Troubkách odnesla často prakticky celé ulice. Stovky domů už ale byly postaveny znovu.

Skoro celé Otrokovice byly další obětí - voda tu dosahovala i do 5ti metrové výšky. Víc než 6000 lidí museli evakuovat.

Povodeň tehdy zabila 53 lidí, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz