Zpravodajství

Paroubek opět žádá Pospíšilovu hlavu za Krejčířovo propuštění

Paroubek opět žádá Pospíšilovu hlavu za Krejčířovo propuštění
Zdroj: TV Nova

Jiří Paroubek už podruhé vyzývá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby odstoupil. Podle něj se potvrdilo jeho selhání, když johannesburský soud v pátek pustil Radovana Krejčíře proti zaplacení třímilionové kauce na svobodu. Ministerstvo se brání - proto, aby Krejčíř zůstal ve vazbě jsme udělali všechno, soud ovlivnit nemůžeme.

Páteční verdikt soudu podle resortu nijak neovlivní jeho případné vydání zpět do Česka.

Jen pár minut poté co johannesburský soudce rozhodl o Krejčířově svobodě už on sám sebevědomě na adresu českých úřadů vzkazuje.
Podle Jiřího Paroubka nemá ministr spravedlnosti zkušenosti a do Johannesburgu poslal právníky druhé ligy. Kvůli tomu teď souboji právníků tleská jenom Krejčíř.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že udělalo maximum pro to, aby byl Krejčíř po celou dobu extradičního řízení ve vazbě. Verdikt soudu nemohlo ovlivnit. Svoboda Krejčíře podle resortu nijak jeho vydání neovlivňuje. Jenže - proces vydáváni může trvat i několik let.

Tamní soudce také kritizoval činnost českých úřadů. To je ale podle ministerstva chyba právě sociální demokracie, která Krejčíře nechala utéct.

Krejčíř se teď musí pravidelně hlásit na policii, neopouštět okolí Johannesburgu a odevzdal už i cestovní pas. O jeho pravosti se ještě v soudní síni vtipkovalo.

První jednání ve věci vydání Radovana Krejčíře nařídil johannesburský soud na 8. srpna.

 

 

Krejčíř se chystá podnikat

Krejčíř strávil noc z pátku na sobotu na svobodě. Po zaplacení kauce ve výši zhruba tří milionů korun má velké plány. Hodlá podnikat s nemovitostmi.

Radovan Krejčíř vždy znal cesty, jak si vydělat velké peníze. Když při útěku v červnu 2005 opustil Českou republiku, zanechal za sebou luxusní vilu v Černošicích, která měla cenu přibližně 400 milionů korun. Že Krejčíř není na mizině, dosvědčuje i to, že jeho tým byl ochoten za kauci vyplatit i 15 milionů korun.

Krejčíř sice nemůže opustit region Johannesburgu, policistům odevzdal i svůj cestovní pas. Jihoafrická republika je kromě fauny známa i jako země diamantů. S drahými kameny ale krejčíř podnikat nehodlá. Zajímá jej obchod s nemovitostmi. Podle našeho reportéra Jiřího Hynka Krejčíř plánuje velké developerské projekty.

Krejčíř nezahálel ani během krátkého pobytu na svobodě, když byl propuštěn kvůli uplynutí lhůty. Koupil si domek a založil firmu na pronájem nemovitostí. Krejčíř má miliony korun na účtech ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku.

Byť podnikatel ještě nemá vyhráno, učinil první krok k tomu, aby se v Česku vyhnul soudním procesům.

Krejčíř je v Česku obviněn za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost. Stíhání se týká například půlmiliardového celního úniku jihlavské společnosti M5, přípravy vraždy celníka či toho, že byl údajně hlavou zločinného spolčení, které prý chtělo poškodit státní společnost Čepro.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz