Zpravodajství

Odboráři dají hlavy dohromady, zvažují generální stávku

Odboráři budou v pondělí rozhodovat, jestli vyhlásí generální stávku proti reformě veřejných financí, tu totiž požaduje Asociace samostatných odborů. Odborářům se taky mimo jiné nelíbí, že poslanci ODS chtějí, aby tyto organizace nově zdaňovaly příspěvky od svých členů. Ty teď požadují to samé i pro dosud nezdaněné příjmy politických stran a ústavních činitelů.

Odboráři znovu versus vládní reforma veřejných financí. V červnu protestovali a evidentně marně - poslanci ODS jim teď navíc chtějí sáhnout na dosud nezdaněné příspěvky od členů. Odboráři tvrdí, že je to zlikviduje - přijdou tak o desítky milionů korun.

Mají za cíl zhoršit postavení občanských sdružení, protože oni jim komplikují jejich představy," řekl TV Nova šéf ČMKOS Milan Štěch.
Topolánkova vláda s odboráři nekomunikuje a měla by - jinak politicky shoří- tvrdí Jiří Paroubek (ČSSD).

"Já být na místě Topolánka, tak bych se do této situace nedostal," řekl Paroubek.

A když dialog, tak podle odborů i o tom, aby i politici zdaňovali své dosud nedotknutelné příjmy.

S tím ale návrh ODS počítá, oponuje poslanec ODS Michal Doktor. Dani by podléhaly i příspěvky polických stran a sdružení, ale taky náhrady politiků.

Pro odboráře ale pořád málo. Některé organizace chtějí bezpodmínečně generální stávku.

O tom, jestli odboráři nakonec skutečně generální stávku vyhlásí se bude rozhodovat už zítra. Tady na radě Českomoravské konfederace odborových svazů.

O reformě ve sněmovně v srpnu

Proti vládní reformě odboráři demonstrovali 23. června, kdy se jich sešly tisíce v centru Prahy. Část odborů si přeje razantní postup, chtějí vyhlásit generální stávku. Předseda konfederace a senátor ČSSD Milan Štěch však tuto variantu považuje za málo pravděpodobnou.

Vláda požadavky odborů pravděpodobně nevyslyší, prosazení reformy považuje za svůj klíčový úkol. Sněmovna se kvůli reformě sejde v druhé polovině srpna. Zatím soubor zákonů prošel takzvaným prvním čtením, ale jeho další osud je nejistý. Řadu výhrad k němu totiž mají i koaliční poslanci, někteří žádají, aby byly z první fáze reformy vypuštěny daňové změny. Odboráři už poslancům poslali k návrhu své připomínky.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi a zastřešuje 33 svazů s téměř 600 000 členy. Asociace samostatných odborů, která požaduje generální stávku, podle svých webových stránek zastřešuje 15 svazů, které mají asi čtvrt milionu členů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz