Zpravodajství

Mladí "škrtí motory", prohánějí se pak na silných motorkách

Mladí "škrtí motory", prohánějí se pak na silných motorkách
Zdroj: TV Nova

Po českých silnicích jezdí stovky motocyklistů, kteří na své motorky nemají řidičské oprávnění. Osmnáctiletí řidiči totiž přišli na způsob, jak obelstít zákony i policisty. Své stroje totiž vydávají za slabší. Policisté o tom vědí, ale jedním dechem dodávají, že jsou proti tomu bezmocní. Milovníci rychlých kol tomu neřeknou jinak než škrcení motoru.

Prakticky to znamená, že mechanik upraví motocykl tak, aby pracoval na nižší výkon. Nový údaj se pak zanese do technického průkazu.
Silniční zákon totiž zakazuje osobám mladším jednadvaceti let řídit stroje, které mají více než 34 koní. Jenže mladí motorkáři rychle našli způsob, jak uškrcenému motocyklu vrátit původní výkon.

Jednoduchým zákrokem tak vznikne motocykl, který má papírově výkon skútru / ale fakticky má parametry závodního stroje.
Autorizované servisy při podobných úpravách kontrolují věk. Stačí ale sehnat šikovného mechanika. Na podobném stroji jezdí od svých osmnácti let například Martin ze Znojma.

Podobných motocyklů, které mají vyšší výkon, než uvádí technický průkaz, jezdí v české republice stovky. Jeden se dokonce prodává v přerovském motobazaru.

Právě mladí řidiči na silných strojích patří mezi nejčastější viníky dopravních nehod. A policisté přiznávají, že jsou na ně krátcí.
Pravda se tak většinou ukáže až při dopravní nehodě. Řidiči pak hrozí vysoká pokuta, zákaz řízení a dokonce rok vězení.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz