Zpravodajství

Mladí "škrtí motory", prohánějí se pak na silných motorkách

Mladí "škrtí motory", prohánějí se pak na silných motorkách
Zdroj: TV Nova

Po českých silnicích jezdí stovky motocyklistů, kteří na své motorky nemají řidičské oprávnění. Osmnáctiletí řidiči totiž přišli na způsob, jak obelstít zákony i policisty. Své stroje totiž vydávají za slabší. Policisté o tom vědí, ale jedním dechem dodávají, že jsou proti tomu bezmocní. Milovníci rychlých kol tomu neřeknou jinak než škrcení motoru.

Prakticky to znamená, že mechanik upraví motocykl tak, aby pracoval na nižší výkon. Nový údaj se pak zanese do technického průkazu.
Silniční zákon totiž zakazuje osobám mladším jednadvaceti let řídit stroje, které mají více než 34 koní. Jenže mladí motorkáři rychle našli způsob, jak uškrcenému motocyklu vrátit původní výkon.

Jednoduchým zákrokem tak vznikne motocykl, který má papírově výkon skútru / ale fakticky má parametry závodního stroje.
Autorizované servisy při podobných úpravách kontrolují věk. Stačí ale sehnat šikovného mechanika. Na podobném stroji jezdí od svých osmnácti let například Martin ze Znojma.

Podobných motocyklů, které mají vyšší výkon, než uvádí technický průkaz, jezdí v české republice stovky. Jeden se dokonce prodává v přerovském motobazaru.

Právě mladí řidiči na silných strojích patří mezi nejčastější viníky dopravních nehod. A policisté přiznávají, že jsou na ně krátcí.
Pravda se tak většinou ukáže až při dopravní nehodě. Řidiči pak hrozí vysoká pokuta, zákaz řízení a dokonce rok vězení.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz