Zpravodajství

ODS chce usnadnit přivýdělky pro studenty

ODS chce usnadnit přivýdělky pro studenty
Zdroj: TV Nova

ODS chce zvýhodnit studenty ze sociálně slabých rodin. Navrhuje, aby si směli vydělat až 120 tisíc korun ročně, aniž by jejich rodiny přišly o sociální dávky. Dnes se totiž příjem studenta započítává rodině do životního minima, od něhož se pak dávky odvozují. Mladí lidé se tak často do práce raději nehrnou, aby na to jejich blízcí nedoplatili. Podle opozice jde jen o populistické gesto.

Chodit někam na brigádu se mnoha studentům moc nevyplatí. Podle zákona se totiž jejich výdělek započítává do celkového příjmu rodiny. Na ní je pak nahlíženo, jako že má vlastně peněz dost a pomoc státu nepotřebuje.

"Když si vydělá třeba 10 000, rodina přijde o velkou část sociálních dávek," řekla TV Nova poslankyně ODS Alena Páralová.

Z toho důvodu se řada studentů z nízkopříjmových rodin do práce nehrne. Nebo se raději nechává zaměstnávat načerno.

Ministr práce a sociálních věcí to chce změnit. Navrhuje, aby si mohl student vydělat až 120 tisíc ročně, aniž by jeho rodina přišla o jakékoliv sociální dávky.

Nečasův nápad se výjimečně zamlouvá opozici. Přesto se do ODS pustila s tím, že jde pouze o laciný populismus. Obvinila vládní koalici, že se tím snaží zamlžit skutečnost, že právě lidé z chudších vrstev na reformu veřejných financí doplatí.

Opozice připomíná třeba plánované snížení porodného nebo zvýšení daně z přidané hodnoty u potravin.

O reformě se má definitivně hlasovat v srpnu. Vláda s ní přitom spojuje svou další existenci.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz