Zpravodajství

Na Karlově mostě se objevil bezhlavý rytíř

Na Karlově mostě se objevil bezhlavý rytíř

Oslavy 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu přilákaly v noci přímo na most a do jeho okolí tisíce lidí. Na pódiu na Křížovnickém náměstí ožily legendy staré Prahy. Řemeslníci předváděli středověká řemesla. Zněla gotická hudba a Křižovnická ulice se změnila v písčité kolbiště rytířů na koních.

Slavnosti zahájil kouzelník Žito, který po mostě projel na kárce tažené kohouty. Objevil se i bezhlavý templář. U každé ze soch stál člověk se svící, který vyprávěl její osud.

Na pódiu se odehrávaly příběhy o Golemovi, brazilských indiánech z Řetězové ulice či o železném rytíři z Platnéřské ulice. Smích diváků vyvolávaly různé narážky na současnost, třeba, že železný rytíř byl posazen na portál jednoho z obchodů jako reklamní poutač, nebo o bijcích ze Žižkova.

Most byl v Praze dlouho osamocen

Vedle zábavy se lidem dostalo i poučení. Památkář Ondřej Šefců vyprávěl o historii mostu. Podotkl třeba, že se stavěl pět desetiletí a mohl být dokončen v roce 1407. Je tedy možné, že se slaví 600 let jeho existence. Karlův most byl 450 let jediným v Praze, připomněl.

Archeolog Zdeněk Dragoun zase vzpomněl na předchůdce pražsk

ého Kamenného mostu, Juditin most. Lidé si vyslechli i výklad o symbolice výzdoby Staroměstské mostecké věže.

Na náměstí předváděl své umění pekař, kovář a další řemeslníci. Jistě zaujala i lazebnice Zuzana.

Podle odhadu organizátorů přišlo na zahájení oslav kolem 5000 lidí. Na Křižovnickém náměstí a na mostě jich prý tolik ještě nikdy nebylo. V jednu dobu se přes náměstí téměř nedalo dostat.

Později se prostranství poněkud uvolnilo, navzdory časným ranním hodinám však lidé po mostě stále korzují - Pražané i turisté. V programech vystoupilo nebo vystoupí podle pořadatelů více než 200 účinkujících.

Oslavy potrvají až do rána, kdy bude posvěcen základní kámen mostu. Stane se tak přesně v 05:31, tedy v dobu, kdy se tento slavnostní akt údajně uskutečnil v době panování Karla IV.

Císař a král položil základní kámen patrně 9. července 1357 v 05:31. Číselná řada lichých čísel od jedničky do devítky a opět k číslovce jedna má astrologické souvislosti.

Už v neděli odpoledne se vrátilo do středověku Staroměstské náměstí. Rytířská klání tam sledovaly davy lidí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz