Zpravodajství

Odboráři rozmýšlí, co provedou s reformou

Odboráři rozmýšlí, co provedou s reformou

Odboráři dnes rozhodnou, jak razantně budou dál postupovat proti vládní reformě financí. Soubor zákonů upravující daně, sociální dávky a platby ve zdravotnictví označují za nespravedlivý. Ohrožuje podle nich zaměstnance s nízkými a průměrnými výdělky, rodiny s dětmi a důchodce.

Odboráři se chtějí vyjádřit i k návrhu poslanců ODS, aby neměli výjimku ze zákona a musely nově danit příspěvky od členů. Odbory by tak přišly o desítky milionů korun.

Proti vládní reformě tisíce lidí demonstrovaly v červnu v centru Prahy. Část odborářů si přeje velmi razantní postup - chtějí vyhlásit generální stávku.

Vláda jejich požadavky pravděpodobně nevyslyší, prosazení reformy považuje za svůj klíčový úkol. Sněmovna se kvůli reformě sejde v druhé polovině srpna.

Asociace samostatných odborů by chtěla, aby se zaměstnanci sdružení v odborech postavili proti reformě radikálně vyhlášením generální stávky. Předseda ČMKOS a sociálnědemokratický senátor Milan Štěch to nevylučuje, generální stávku však nepovažuje za pravděpodobnou. Konfederace ji odmítla už v květnu.

Největší protestní akci proti reformě, o které bude sněmovna rozhodovat v druhé půli srpna, uspořádaly odbory 23. června na Václavském náměstí. Demonstrovat tam přišlo asi 30 tisíc lidí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz