Zpravodajství

Odboráři se hádají kvůli reformě

Kvůli reformě veřejných financí to začalo vřít mezi odboráři. Proti sobě stojí dvě nejsilnější organizace. Českomoravská konfederace odborových svazů totiž odmítá jít do generální stávky, jak to žádá Asociace samostatných odborů. Ta je tím pobouřena a svoje kolegy označuje za slabochy.

Odboráři budou pokračovat v odporu proti vládou chystané reformě financí. Generální stávku zatím ale nechystají. Tlak na poslance chce Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vystupňovat v druhé polovině srpna, kdy bude balík sporných zákonů projednávat sněmovna. Kampaň neskončí ani po případném schválení zákonů ve sněmovně.

"Generální stávka není v programu nejbližších dnů a týdnů, ale vůbec se tohoto krajního prostředku nezříkáme," řekl po zasedání rady ČMKOS předseda konfederace a senátor ČSSD Milan Štěch.

Odboráři budou v příštích týdnech jednat s poslanci, a to i s některými z řad koaličních stran. Probíhat má dál i informační kampaň mezi zaměstnanci.

Odbory budou podle Štěcha usilovat o změnu reformy tak, aby za ni nedoplatili pouze zaměstnanci, důchodci a rodiny s dětmi. Podílet se mají na ozdravení rozpočtů i nejbohatší skupiny obyvatelstva, soudí.

 Reforma je připravena velice špatně, o čemž svědčí i dohady v koalici, uvedl Štěch.

Velké rozdíly odborový předák neshledává mezi vládními návrhy a návrhy exministra financí Vlastimila Tlustého (ODS), který chce změnit daňovou část balíku změn.

Zatímco Tlustého návrhy by dopadly na občany hned v příštím roce, vládní návrh posune podle odborů dopad reforem o tři roky. Oba povedou k polarizaci společnosti na bohaté a "ty ostatní", kteří tvoří 80 procent populace, soudí.

Největší protestní akci proti reformě uspořádaly odbory 23. června na Václavském náměstí. Demonstrovat tam přišlo asi 30 tisíc lidí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz