Zpravodajství

Doba dovolených v plném proudu: Čekají se fronty na pasy

Doba dovolených v plném proudu: Čekají se fronty na pasy
Zdroj: TV Nova

Na úřadech je opět velký nával. A to především na místech, kde se vydávají nové pasy. Lidé, kteří si nyní tedy chtějí dát doklady před cestou do zahraničí do pořádku, se musí připravit na to, že na úřadech mohou strávit i několik hodin. Ne nadarmo se říká, že by si nic nemělo nechat na poslední chvíli.

Typické obrázky z úřadů, kde se vydávají cestovní doklady. Žadatelé o pasy se tísní v čekárnách, ti šťastnější posedávají na židlích, ostatní si krátí čas ve stoje četbou úředních desek. Všechny spojuje jediné, chtějí si před vycestováním na dovolenou nechat vystavit nový cestovní pas.

Situaci žadatelů komplikuje i fakt, že letos vlastní pas potřebují i nejmladší děti. A tak přibyla rodičům, kteří se chystají vycestovat s ratolestmi do zahraničí další vyřizování. Toto nařízení platí až do února příštího roku. Nervozita je znát jak před tak za přepážkami.

Že je chybou nechat vyřízení nového pasu na poslední chvíli zjistilo hned několik žadatelů

Mnoho lidí si navíc,ostatně jako tradičně, propadlého pasu všimlo na poslední chvíli. Výrazně tak roste počet pasů vydaných ve zkrácené lhůtě.

Pokud si chcete nechat vydat pas ve zkrácené lhůtě, musíte počítat s vyšší cenou

Takzvané „bleskovky" vydávají úřady do 14 dnů. Mají ale omezenou platnost a oproti běžným pasům jsou také podstatně dražší.

Dospělí zaplatí za doklad platící půl roku 1500, děti tisíc korun. Podle úředníků by ale mnoho lidí tyto peníze mohlo ušetřit. Cestovní pas totiž není třeba všude.

Na cesty po Evropské unii stačí pouze platný občanský průkaz

To samé platí díky dvoustranné dohodě i pro Čechy tolik oblíbené Chorvatsko. Má to ale jeden háček, průkaz musí být vydaný po 1.červenci 2000.

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz