Zpravodajství

Na hradě Šternberk ukradli vzácnou knihu z roku 1740

Na hradě Šternberk ukradli vzácnou knihu z roku 1740

Krádež vzácné knihy řeší policisté na hradě Šternberk. Zlodějům v lupu nezabránila ani masivní skleněná vitrína. Liturgická kniha z roku 1740 byla ještě před několika dny k vidění pro veřejnost. Dnes už je zde pouze popiska.

Zdroj: TV Nova

Historická památka byla odcizena v době od pátého do sedmého července z hradu ve Šternberku z prosklené vitríny, která je na prohlídkové trase, říká policejní mluvčí.

A to i přes to, že samotný skleněný poklop stěží uzvednou dva dospělí muži. Policie teď prošetřuje, jestli ke krádeži nedošlo právě během prohlídky.

Helena Gottwaldová, kastelánka hradu Šternberk, k tomu říká: "Hrozně nás mrzí všechny co se stalo, protože se domnívám, že ty bezpečnostní opatření byly dostatečné. Mohu pouze říct, že samozřejmě nás to přiměje k tomu, abychom ještě zvýšili bezpečnostní opatření."

Na černém trhu by podle znalců mohli pachatelé za knihu získat přibližně 50 tisíc korun. Historická hodnota je však daleko vyšší. Zatím poslední velkou krádež zaznamenali na hradě Šternberk před přibližně čtyřiceti lety. Tehdy se zde ztratily dva obrazy.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz