Zpravodajství

VIDEO: Ve východních Čechách se vyskytl další případ ptačí chřipky

VIDEO: Ve východních Čechách se vyskytl další případ ptačí chřipky

Veterináři zjistili ptačí chřipku na dalších dvou farmách v tříkilometrovém pásmu okolo Nořína na Orlickoústecku. V této obci byla nákaza zjištěna v chovu brojlerů koncem června. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Systém pro řešení této situace je nastartován, ptactvo v chovech bude zlikvidováno, řekl pro nova.cz náměstek ředitele Státní veterinární správy Milan Sehnal.

Obě farmy jsou v oblasti tříkilometrového ochranného pásma vytvořeného na základě dřívějších výskytů tohoto viru. Ptačí chřipka byla objevena přímo v ohnisku rozmnožovacího chovu, v takzvaných rodičovských hejnech, řekl pro náš server Sehnal. 

Očekává se výskyt H5N1

Na farmě v Chocni bude vybito přes 54 tisíc kusů drůbeže. Okolnosti výskytu viru se stále šetří a odborníci provádějí výtěry. Zatím se potvrdila pouze verze H5 této nemoci. Je však pravděpodobné, že půjde o nebezpečnou H5N1, uvedl Sehnal.

Druhá zasažená farma je v Netřebí. Ta je také v ochranném pásmu. Zde je ohroženo přes 17 tisíc kusů ptactva. Všechny budou zlikvidovány.

Zasažené chovy podle něj dohromady čítají asi 80 000 kusů drůbeže. 

Uzavírají se silnice 

"V tuto chvíli probíhají základní uzavírky, uzavřeny jsou pouze příjezdové trasy k objektům obou chovů. Silnice prvních a druhých tříd jsou normálně průjezdné," řekla  mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová. O dalších uzavírkách může rozhodnout bezpečnostní rada kraje.

Veterináři mohou rozhodnout o likvidaci domácí drůbeže. V Chocni a místní části Dvořisko lidé chovají asi 600 kusů slepic, 30 kachen, 6 holubů a přibližně 50 exotických ptáků, řekl starosta Chocně Miroslav Kučera.

V osadě Netřeby, které patří k Českým Heřmanicím, malochovy čítají 141 slepic a 25 exotických ptáků, uvedl starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš.
"Je mi líto místních lidí, ale výskyt ptačí chřipky se nesmí podceňovat," řekl Eliáš.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta se současný výskyt ptačí chřipky liší od první vlny, která loni zaplavila ČR. "Zatímco loni ptačí chřipka postihla volně žijící ptactvo, nyní jí trpí hospodářské chovy," uvedl Vít.

Podle Víta z okolních zemí zasáhla nová vlna ptačí chřipky i Německo. "Pokud vím, v Polsku, Rakousku a na Slovensku se zatím nemoc neobjevila," dodal hygienik.

H5N1 i koncem června

Ptačí chřipka není pro lidi v okolí Nořína ničím neobvyklým. Bylo tam zlikvidováno zhruba 28 000 brojlerů, u nichž se objevila ptačí chřipka.

Usmrceno muselo být také více než 200 kusů domácí drůbeže u chovatelů v obci. Testy prokázaly, že chov v Noříně napadl vysoce patogenní virus H5N1, který je nebezpečný i člověku.

 

Chronologický přehled letošních případů ptačí chřipky v Česku:

20. června - Nemoc byla zjištěna v chovu krůt v obci Tisová na Orlickoústecku, který patří Zemědělskému obchodnímu družstvu Zálší. Šlo o první případ v Česku, kdy se virus objevil v chovu.

Všech asi šest tisíc krůt nechali veterináři utratit. Stejný osud stihl i zhruba tisícovku kusů drůbeže, kterou chovali lidé v obci. Virus se do chovu dostal zřejmě z podestýlky.


25. června - Na Lednických rybnících na Moravě byla nalezena mrtvá labuť. I u ní specializovaná laboratoř prokázala o dva dny později virus H5N1.


27. června - Druhý případ ptačí chřipky v chovu se vyskytl na farmě brojlerů v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Po potvrzení, že jde o virus H5N1, museli veterináři nechat zlikvidovat na 27.800 brojlerů a také přibližně 200 kusů drůbeže u drobných chovatelů.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz