Zpravodajství

Žádosti na dotace mají být přístupné na internetu

Žádosti na dotace mají být přístupné na internetu
Zdroj: TV Nova

Vláda si posvítí na úředníky, kteří rozdělují státní a evropské dotace. Rozhodla, že všechny tyto žádosti o peníze budou nově volně přístupné na internetu. A to včetně jmen úředníků, kteří o nich rozhodovali a všech příslušných dokumentů, na jejichž základě peníze přidělili nebo ne. Důvod? Ministři věří, že to pomůže omezit podvody s dotacemi.

Není to tak dávno, co se rozjel skandál kolem machinací s dotacemi pro Budišovský zámek. Policie si došlápla na starostu Ladislava Péťu a exředitele úřadu vlády Zdeňka Doležala.

Nejasnosti jsou také kolem peněz, které od státu dostala Transparency international. Existuje podezření, že s nimi nenakládala tak, jak by měla.

Kvůli podobným případům přišel ministr financí s nápadem, aby napříště bylo vše o dotacích volně na internetu.

Každý z nás se tak bude moci podívat, kdo o jakou dotaci žádá, jací úředníci o ní rozhodují,podle jakých pravidel a také detailní zdůvodnění, proč se někdo peněz dočkal a někdo ne. A to kdykoliv

Proti návrhu není ani Jiří Paroubek. Ikdyž vláda Kalouskův návrh jednomyslně schválila, někteří ministři jsou skeptičtí.

Dotace v přímém přenosu

"Žádosti a přidělování dotací v přímém přenosu," charakterizoval Kalousek stručně přijatý návrh. Jednotlivá ministerstva, která o dotacích rozhodují, mají předložit své návrhy změn do konce srpna; nový zákon se dostane na program vlády v říjnu.

Ministerstvo financí chce díky opatření zprůhlednit přidělování dotací a omezit korupci při nakládání s veřejnými penězi. Podle Kalouska nová úprava například zamezí, aby úředníci, kteří o dotacích rozhodují, měli exkluzivní informace o žadatelích.

Návrh počítá s tím, že na internetu budou zveřejňovány veškeré písemné materiály související s přidělováním dotací. Jde například o žádosti, vnitřní předpisy jednotlivých ministerstev nebo fondů, usnesení vlády, údaje o dotačních programech nebo i zápisy z porad a jednotlivá rozhodnutí o přiznání nebo nepřiznání dotací.

Nynější právní úprava takový postup neumožňuje a dotační řízení jsou někdy neprůhledná. Přitom se ročně rozdělují z veřejných rozpočtů desítky miliard korun, které směřují do firem, obcí, neziskových organizací, divadel, výzkumných ústavů a škol.

Na dotace plynou ročně jen ze státního rozpočtu velké částky. Grantová agentura rozdělí 1,5 miliardy korun, ministerstvo zemědělství 33 miliard, ministerstvo průmyslu a obchodu 1,5 miliardy, ministerstvo dopravy 9,5 miliardy, ministerstvo životního prostředí 13,5 miliardy a ministerstvo pro místní rozvoj tři miliardy.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz